Słaby początek tygodnia handlu walorami

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-01-2009, 00:00

Nie najlepsze nastroje potęgowała piątkowa przecena na Wall Street i poranne spadki w Azji. Inwestorzy boją się pogłębienia niekorzystnych tendencji w światowej gospodarce. Obawy te widać zwłaszcza w sektorze surowcowym. Groźba recesji na świecie spycha w dół ceny metali i ropy.

W niełasce znalazły się papiery spółek wydobywczych i paliwowych. Ponownie grozą powiało z sektora bankowego. Media spekulują, że UBS, największa szwajcarska instytucja finansowa, mogła stracić w IV kwartale 8 mld CHF. Zniżkowały notowania STMicroelectronics, producenta mikroprocesorów z Beneluksu. Specjaliści z UBS obniżyli rekomendacje z "neutralnie" do "sprzedaj". Nie wykluczają, że spółka rozczaruje inwestorów niższymi przychodami.

Pod kreską znalazły się również papiery EADS, lidera branży lotniczo-zbrojeniowej. Firma poinformowała, że nie dostarczy na rynek militarnych transportowców A400M do trzech lat od pierwszego lotu.

Tadeusz

Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane