Śląskie nieruchomości czekają na klientów

Dorota Kaczyńska
16-01-2001, 00:00

Śląskie nieruchomości czekają na klientów

Powierzchnie biurowe klasy B i C nie cieszą się powodzeniem

Powstające na Śląsku pierwsze biurowce o wysokim standardzie spowodowały spadek zainteresowania wśród przedsiębiorców pomieszczeniami biurowymi klasy B i C. Większym popytem cieszą się magazyny, na które zapotrzebowanie widoczne jest ze strony przedsiębiorstw polskich i zagranicznych.

Na rynku nieruchomości komercyjnych w województwie śląskim utrzymuje się stagnacja. W 2001 roku zostaną ukończone na terenie Katowic pierwsze biurowce klasy A. Mimo że większość najemców powierzchni użytkowych stanowią polskie firmy, to jedynymi zainteresowanymi wynajmem magazynów i biur o standardzie dostosowanym do wymogów europejskich są głównie duże przedsiębiorstwa z obcym kapitałem.

Z klasy B do A

Na śląskim rynku nieruchomości brakuje biurowców klasy A. W Katowicach, w roku 2001 zostaną otwarte trzy pierwsze biurowce o wysokim standardzie. Kolejny, czwarty obiekt tego typu zostanie wykończony dopiero w 2003 r.

Zdaniem Klaudiusza Janko z CNF Centrum Nieruchomości w Tychach, mimo niewielkiej ilości nowych obiektów biurowych, większego zapotrzebowania na nie nie będzie. Dużo firm ma zamiar przenieść się do biurowców klasy A i opuścić swoje obecne siedziby. Cześć biurowców klasy B zostanie przejęta przez przedsiębiorstwa średnie. Natomiast firmy małe bardziej są zainteresowane wynajmem pomieszczeń w kamienicach, ulokowanych w centrum miast i z niskimi stawkami czynszu. W efekcie pozostanie dużo pustych lokali w biurowcach klasy B i C.

— Pojawiają się klienci gotowi wynająć pomieszczenia w budynkach o dużej powierzchni, ulokowanych w centrum, z dostępem do Internetu oraz odpowiednią ilością miejsc parkingowych. Tymi klientami są przeważnie duże przedsiębiorstwa — mówi przedstawiciel Agencji Nieruchomości Dionizos w Bielsku-Białej.

— Ekspansja hipermarketów wywarła negatywny wpływ na sytuację wynajmu i sprzedaży powierzchni handlowych, a to pociągnęło za sobą spadek czynszu w sklepach, które znajdują się w centrum miast — twierdzi Jan Kracla, przedstawiciel katowickiego Biura Obrotu Nieruchomości Profit.

Popyt na magazyny

O wiele więcej przedsiębiorstw poszukuje magazynów niż powierzchni biurowej. Zainteresowane magazynami są przede wszystkim rozbudowujące się sieci hipermarketów, które potrzebują dodatkowych, dużych powierzchni. Niestety, zdaniem Klaudiusza Janko, powierzchnie magazynowe, znajdujące się obecnie na terenie Śląska, nie zaspokajają jeszcze potrzeb klientów, zarówno pod względem wielkości, jak i wyposażenia.

— Dostępne magazyny odznaczają się o wiele niższą jakością niż obiekty warszawskie. Są to przeważnie pomieszczenia stare, nie dostosowane do obowiązujących norm, o złym naświetleniu, bez odpowiednich placów manewrowych. Koncerny poszukujące lokum chcą, aby magazyn miał np. posadzkę bezpyłową, zaplecze biurowe, rampę, plac manewrowy. Takie magazyny dopiero powstają min. w Gliwicach, a nowe, o powierzchni 35 tys. mkw., budowane są w Tychach — tłumaczy Klaudiusz Janko.

Wolą wynajem

Większość przedsiębiorstw z terenów Śląska przeważnie nie jest zainteresowana nabyciem nieruchomości. Zaledwie 20 proc. firm decyduje się na kupno powierzchni użytkowej.

— Wynika to ze specyfiki województwa śląskiego, w którym sąsiadują ze sobą duże miasta o własnych centrach handlowych. Przedsiębiorstwa wolą wynająć powierzchnię w kilku miastach i sprawdzić, jakim popytem cieszy się każda z tych lokalizacji — wyjaśnia Jan Kracla.

Dodaje, że najemcy, po zbadaniu chłonności rynku śląskiego, nie są zainteresowani kupnem wynajmowanych nieruchomości, ale decydują się na wybudowanie własnych obiektów biurowych i handlowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Śląskie nieruchomości czekają na klientów