Ślązacy najgorszymi płatnikami

opublikowano: 11-09-2019, 22:00

Najwięcej problemów z regulowaniem płatności mają firmy związane z górnictwem i wydobyciem, zajmujące się recyklingiem oraz transportowe.

Łączne zobowiązania polskich przedsiębiorstw o wartości co najmniej 500 zł, przeterminowane powyżej 30 dni, widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK) wyniosły na koniec czerwca tego roku 31,75 mld zł. Są one przypisane do 6,2 proc. wszystkich firm działających w Polsce, zarówno aktywnych, jak i nieaktywnych.

Najwięcej niesolidnych dłużników jest na Górnym i Dolnym Śląsku. Problemy sprawia tu dostawcom lub instytucjom finansowym co czternaste przedsiębiorstwo (czyli ponad 7 proc. ogółu). Natomiast najmniejsze ryzyko, że firma nie zapłaci, jest w województwach podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i małopolskim, w których odsetek dłużników wynosi między 4,4 a 4,7 proc. Oznacza to, że w tych rejonach swoich zobowiązań nie opłaca co 23 przedsiębiorstwo.

W pozostałych województwach udział firm, które nie regulują zobowiązań, utrzymuje się w granicach 6 proc., czyli na poziomie zbliżonym do średniej w całym kraju.

Najwyższa kwota zaległości przypada na spółki z województwa mazowieckiego, które mają blisko 7,6 mld zł przeterminowanego zadłużenia. To niemal jedna czwarta sumy przeterminowanych płatności. Przy tym poziom zadłużenia mazowieckiego biznesu wynika nie tylko z problemów finansowych wytwórców dóbr, ale też firm zajmujących się handlem i usługami. Wskazuje na to duży udział Warszawy w tworzeniu PKB, która jako największy ośrodek miejski nie ma rozbudowanego przemysłu, a odpowiada za 17 proc. całego dobrobytu w skali kraju, podczas gdy reszta województwa poza stolicą tworzy tylko 5 proc. ogólnego wyniku Mazowsza, który generalnie sięga 22,4 proc.

BIG Info Monitor i BIK zaobserwowały też, że to, jak poszczególne województwa wypadają w zakresie spłaty zobowiązań, zależy w dużej mierze od tego, w czym dany region się specjalizuje.

— Najsłabiej z płatnościami radzą sobie przedsiębiorstwa związane z górnictwem i wydobyciem, zajmujące się recyklingiem i gospodarowaniem odpadami, a także firmy transportowe oraz związane z zakwaterowaniem i gastronomią. Przy tym w szeroko rozumianym przemyśle wyjątkowo trudnymi płatnikami są firmy wytwarzające i przetwarzające koks oraz produkty rafinacji ropy naftowej, a także producenci wyrobów tytoniowych — mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

W efekcie to Śląsk zajmuje drugą pozycję pod względem wartości niespłaconego zadłużenia. Firmy z tego obszaru mają 3,4 mld zł długów. Jest to jednocześnie drugi, zaraz po Mazowszu, najważniejszy region pod względem wkładu do polskiego PKB (12 proc.). To więcej niż udział śląskich firm w zaległościach (11 proc.). Podobnie jest na Dolnym Śląsku, gdzie udział w PKB zarejestrowanych przedsiębiorstw jest wyższy niż w zaległościach. Podobna przewaga widoczna jest w największym stopniu w województwach opolskim, lubelskim, świętokrzyskim i małopolskim. Na plus wychodzą również województwa lubuskie i podlaskie.

Natomiast największą przewagę udziału w zaległościach nad wkładem w krajowe PKB widać w województwie zachodniopomorskim. Na kolejnych lokatach pod tym względem są województwa pomorskie, łódzkie, kujawsko- -pomorskie i warmińsko-mazurskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy