SLD toruje drogę ministrowi

Monika Niewinowska
opublikowano: 21-05-2004, 00:00

Przedsiębiorcy, którzy liczyli, że Senat stanie w obronie szefa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, zawiedli się.

Senat przyjął poprawkę do nowelizacji ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która pozwala radzie nadzorczej wnioskować do ministra gospodarki o odwołanie prezesa PARP. Pozostawił natomiast najbardziej kontrowersyjny przepis, przeforsowany w Sejmie przez posłów SLD, który pozwala ministrowi zdecydować samemu, tylko po zasięgnięciu opinii rady i „ministra właściwego do spraw pracy” (oznacza to, że Jerzy Hausner będzie konsultował własne decyzje).

Poprawka od początku wzbudziła wzburzenie reprezentantów biznesu, których przedstawiciele zasiadają w radzie PARP.

— To zamach na uprawnienia kontrolne rady nadzorczej — mówi Rafał Iniewski z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

Zamieszanie zaczęło się w marcu, kiedy Mirosław Marek, prezes PARP, przeciwstawił się wprowadzeniu obowiązku stosowania prawa zamówień publicznych przez przedsiębiorców ubiegających się o dotacje wyższe niż 100 tys. EUR. Marek Szczepański, wiceminister gospodarki i przewodniczący rady PARP, rozpoczął batalię przeciwko prezesowi agencji. Podczas posiedzenia rady, na którym głosowane było sprawozdanie z działalności agencji w 2003 r., optował za jego odrzuceniem.

— Nikt z nas nie miał wątpliwości, czego tak naprawdę dotyczy głosowanie — mówi jej członek.

Sprawozdanie zostało jednak przyjęte — za byli reprezentanci biznesu i jeden z urzędników.

Jednak 20 kwietnia, podczas drugiego czytania nowelizacji ustawy o PARP, grupa posłów SLD wprowadziła poprawkę pozwalając ministrowi gospodarki działać praktycznie samodzielnie.

W trakcie prac w Sejmie forsował ją Marek Szczepański. Czy doprowadzi on swoją misję do końca usuwając Mirosława Marka?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / SLD toruje drogę ministrowi