SLD wybierze kandydata do RPP w przyszły poniedziałek

PAP
21-07-2003, 14:33

WARSZAWA (Reuters) - Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) wybierze za tydzień swego kandydata do Rady Polityki Pieniężnej (RPP) na miejsce zmarłego Janusza Krzyżewskiego, poinformował w poniedziałek przewodniczący klubu, Jerzy Jaskiernia.

"Dzisiaj spotykamy się w celu omówienia i wymiany poglądów o potencjalnych kandydatach. Na prezydium będzie wstępna dyskusja, ostateczną datą naszej decyzji będzie przysły poniedziałek" - powiedział dziennikarzom Jaskiernia.

"Jeśli wysuniemu kogoś już teraz, to w tym celu, aby go później zarekomendować. Jest oczywiste, że będziemy szukać rozwiązania długofalowego" - stwierdził.

Rynki spodziewają się, że SLD zaproponuje ekonomistę, który jest zwolennikiem łagodzenia polityki monetarnej, chcąc w ten sposób przyczynić się do dalszych redukcji stóp procentowych. Rząd domagaja się obniżek, licząc, że te pobudzą wzrost gospodarczy.

Nowy członek RPP będzie pracował przez minimum pół roku, ponieważ kadencja Rady kończy się na początku 2004 roku. Wobec obecnej równowagi w Radzie pomiędzy monetarnymi "jastrzębiami" i "gołębiami", jego głos może mieć decydujące znaczenie podczas głosowań nad zmianą stóp procentowych. Zwiększy się tym samym prawdopodobieństwo, że w tym roku główna stopa procentowa zostanie jeszcze obniżona z obecnego poziomu 5,25 procent.

Część analityków sceptycznie wypowiada się na temat doniesień, że SLD zaproponuje do Rady byłego szefa resortu finansów, Grzegorza Kołodkę. Taka decyzja spowodowałaby konflikt w Radzie w chwili, gdy rząd chce zawieszenia broni. Analitycy spekulują więc, że miejsce w Radzie dostanie Stanisław Nieckarz, ekonomista związany z premierem Leszkiem Millerem, albo była wiceminister finansów, Elżbieta Chojna-Duch. Niektórzy wskazują również na Danutę Gotz-Kozierkiewicz z Polskiej Akademii Nauk (PAN), która była doradcą Kołodki.

Wysoki rangą polityk Sojuszu potwierdził w poniedziałek, że rozważona zostanie kandydatura Nieckarza i dodał, że szanse ma również były wiceminister finansów, Wiesław Ciesielski.

((Autor: Marcin Grajewski i Paweł Sobczak; Redagował: Marcin Gocłowski; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, marcin.goclowski@reuters.pl))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / SLD wybierze kandydata do RPP w przyszły poniedziałek