Słodko-gorzkie wyniki firm

Wyniki finansowe biznes wciąż ma świetne. Tylko w inwestycjach coś się zacięło. Zdaniem ekspertów, chwilowo

Pierwszy kwartał był dla firm na Wisłą wyjątkowo udany. PKB urósł o imponujące 3,6 proc. r/r, a przedsiębiorcy na tej fali solidnie zwiększyli zyski, poprawili rentowność biznesu i jeszcze hojną ręką wydawali na inwestycje. Kolejne trzy miesiące przyniosły nieco chłodniejsze nastroje w gospodarce, co odbiło się również na kondycji przedsiębiorców.

— Wyniki finansowe przedsiębiorstw idealnie wpisują się w słabsze dane makro. Początek roku był dla gospodarki i firm znacznie lepszy, co nie znaczy, że drugi kwartał przyniósł katastrofę — uważa Marta Petka-Zagajewska, główny ekonomista Raiffeisen Polbanku. Całe pierwsze półrocze rodzimi przedsiębiorcy mogą sobie zapisać na plus — niekiedy nawet dwucyfrowy.

Kasa płynie…

Jeśli spojrzeć tylko na wynik finansowy netto przedsiębiorstw, nad Wisłą jest prawdziwe eldorado. Zarobki firm rosły w imponującym dwucyfrowym tempiei półrocze zamknęło się wzrostem o 18 proc., do 54,5 mld zł.

— To jednak w większości zasługa dobrych wyników pierwszego kwartału. W kolejnych trzech miesiącach widzimy pewne spowolnienie, jeśli chodzi o przychody czy aktywność inwestycyjną — zauważa Marta Petka-Zagajewska. Nie zmienia to faktu, że między styczniem a czerwcem trzy czwarte firm mogło pochwalić się zyskiem netto i odsetek ten był wyższy niż w analogicznym okresie rok temu.

Zmalały też straty — o 15 proc., firm, którym powinęła się noga w pierwszym półroczu. Przedsiębiorcy, którym interesy szły marnie, stracili na czysto nieco ponad 12,5 mld zł. Firmy po raz kolejny udowodniły, że potrafią pilnować kosztów oraz dbać o utrzymanie płynności i wzrostu rentowności. Dlatego eksperci są spokojni o przyszłość.

— Nie można nieco słabszej dynamiki wzrostu wpisywać w scenariusz spowolnienia gospodarki — podkreśla Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole. Zwłaszcza że bardzo dobrze radzą sobie eksporterzy, generując gros zysków krajowych przedsiębiorstw. W pierwszym półroczu już ponad połowa firm zatrudniających ponad 50 pracowników sprzedawała za granicę, a ponad trzy czwarte z nich na tym zarobiło.

— Podstawowe wskaźniki finansowe tej grupy firm były lepsze niż przeciętne dla wszystkich przedsiębiorstw — zwraca uwagę ekonomistka Raiffeisen Polbanku.

…ale inwestycje słabną

Początek roku — oprócz tego, że solidnie napchał kieszenie przedsiębiorcom — obfitował w inwestycje. Firmy zwiększyły nakłady na ten cel aż o 14,6 proc. r/r, czym zaskoczyły ekonomistów. Drugi kwartał już nie wyglądał tak różowo — inwestycyjna fala nieco osłabła i wydatki na nowe budynki czy maszyny wzrosły o niespełna 8 proc.

— Zakładaliśmy, że aktywność inwestycyjna w kolejnych kwartałach będzie przybierała na sile i cały rok zamkniemy dynamiką wzrostu nakładów o 10,6 proc. Po ostatnich danych zapalają się jednak lampki ostrzegawcze, jeśli chodzi o możliwość przyspieszenia gospodarki w drugiej połowie roku — mówi Marta Petka-Zagajewska.

Inaczej widzą sprawę ekonomiści Credit Agricole, którzy przypominają, że całe półrocze to jednak duży, niemal 11-procentowy wzrost inwestycji prywatnych i nie ma powodów do załamywania rąk.

— To spowolnienie jest zgodne z oczekiwaniami i nie wynika z niczego niepokojącego, ale jedynie z efektów wysokiejbazy statystycznej za ubiegły rok. Nie ma żadnych sygnałów wyraźnego zwalniania gospodarki, dostrzeganych przez niektórych w danych o produkcji czy PKB — mówi Krystian Jaworski. Jego zdaniem, nic nie wskazuje także na to, że gospodarka zatrzyma się w marszu po 4-procentowe tempo wzrostu pod koniec bieżącego roku.

— PKB będzie napędzany wydatkami publicznymi z nowej perspektywy unijnej, firmy będą wciąż inwestowały. Do tego dołoży się solidne ożywienie w branży budowlanej — podkreśla ekonomista Credit Agricole.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu