Słodyczom nie jest słodko

Statystyki potwierdzają, że wszystko sprzysięgło się przeciw producentom kalorycznych smakołyków. Jest też jednak coś na osłodę

To był najgorszy rok dla światowego rynku słodyczy od 2008 r., z zaledwie 1,7-procentowym wzrostem wartości sprzedaży — podaje Euromonitor International. W 2016 r. spowolnienie dynamiki ma być widoczne w większości regionów. Na tym tle wybija się nasza część Europy, gdzie ma nastąpić wyraźne odbicie i odwrót od odnotowanej w 2015 r. ujemnej dynamiki.

Największa bariera

— Media cały czas donoszą o związku słodyczy z otyłością dzieci i innymi chorobami, konsumenci są coraz bardziej świadomi, ile cukru powinni spożywać w żywności i jak to się wiąże ze słodyczami. To jest największa bariera wzrostu dla rynku w krajach rozwiniętych — mówi Lamine Lahouasnia, szef działu pakowanej żywności w Euromonitorze. Zaznacza, że mimo wszystko przyszłość branży rysuje się w nieco jaśniejszych barwach. Od 2017 r. świat ma wrócić do wyraźniejszego, bo 2-procentowego wzrostu. Przyczyni się do tego utrzymujący się popyt z Chin.

— Na rynkach rozwijających się ruch można uzyskać, poprawiając dystrybucję. Na rozwiniętych — zmieniając ofertę na słodycze „naturalnie zdrowsze” — twierdzi Lamine Lahouasnia. W USA karierę robią batony energetyczne i przekąski oparte na orzechach, których rosnącą popularność widać w Europie Zachodniej. Za naturalnie zdrowszą uznawana jest czekolada, szczególnie gorzka. W jej przypadku barierą pozostaje jednak cena.

— Widoczny spadek dynamiki na rynku wyrobów czekoladowych to efekt słabnącego wzrostu siły nabywczej w Chinach czy Brazylii. Czekolada wciąż pozostaje towarem cenowo nieosiągalnym dla dużej części populacji — w ubiegłym roku pozyskała mniej nowych konsumentów niż kiedykolwiek wcześniej — mówi Jack Skelly, analityk Euromonitora. Jego zdaniem, kolejnych konsumentów nie udaje się też przekonać nowościami.

Pole do popisu

— Jeśli chodzi o Polskę — konsumpcja trzeci rok z rzędu spada [wolumenowo — red.], a ujemna dynamika się zwiększa.Wartościowo jednak widać wzrost. Interpretacja jest oczywista — konsumenci zwracają uwagę na ilość cukru oraz wpływ na zdrowie, więc jedzą trochę mniej, ale kupują coś lepszego. Dla producentów to sygnał, że powinni poszerzać ofertę o takie wyroby. Branża nie jest więc na straconej pozycji — uważa Maciej Herman, dyrektor marketingu i sprzedaży w Lotte Wedel. Jego zdaniem, jest jeszcze duże pole do popisu — właśnie w nowościach.

— Za połowę ubiegłorocznego wzrostu wartości sprzedaży odpowiadają u nas nowości produktowe. To dowodzi, że w Polsce nowe produkty jednak działają na konsumentów i półka ze słodyczami nie jest przesycona głównie dzięki różnorodności towaru. Wchodzimy powoli w etap rozwoju rynku, na którym klienci będą oczekiwali w dużej mierze krótkich serii nowych produktów, zastępowanych przez kolejne. Jest to wyzwanie organizacyjne dla producentów, do którego już powinni zacząć się przygotowywać — mówi Maciej Herman.

Zdaniem Marka Przeździaka, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych Polbisco, dostosować się do takiego otoczenia rynkowego jest niezwykle trudno.

— Z jednej strony, przeciętny konsument jest coraz bardziej świadomy i utożsamia słodycze z cukrem, ale z drugiej — nie wie, że pochodzi z nich tylko 10 proc. cukru, który spożywa. Producenci szukają sposobów na ograniczenie kaloryczności produktów — modyfikują skład albo zmniejszają gramaturę. Problemem jest jednak rosnąca konkurencja ze strony bardzo tanich producentów ze Wschodu, którzy nie zwracają uwagi na jakość i zmiany rynkowe, ale biją wszystkich ceną. Presja cenowa ze strony sieci handlowych jest coraz silniejsza, a w dodatku rosną koszty prowadzenia biznesu, np. stawki za wodę — twierdzi Marek Przeździak. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Słodyczom nie jest słodko