Słoneczne miliony od mBanku

R.Power dostanie 90 mln zł kredytu na budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy 33 MW. To największa taka umowa w Polsce

Rynek fotowoltaiczny w Polsce nabiera rozpędu. Kiedy w 2017 r. mBank dał spółce z portfela Enterprise Investors kredyt na 10 farm fotowoltaicznych, była to branżowa sensacja. Wielu inwestorów szukało wówczas finansowania, ale napotykali kłopoty. Dziś mBank chwali się umową o wiele większą. Grupa R.Power dostanie blisko 90 mln zł kredytu na budowę 34 elektrowni słonecznych o mocy 33 MW. To największa umowa finansowania portfela fotowoltaicznego w Polsce.

SŁOŃCE KUSI BANKI:
SŁOŃCE KUSI BANKI:
Banki przekonują się do fotowoltaiki ze względu na korzystniejszy system wsparcia, większą efektywność instalacji oraz doświadczenie inwestorów — tłumaczy Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości globalnej i inwestycyjnej w mBanku
Fot. ARC

Fotowoltaika lepiej wygląda

— To nasza druga duża transakcja w sektorze słonecznym. W tej chwili analizujemy jeszcze dwa znaczące projekty fotowoltaiczne — mówi Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości globalnej i inwestycyjnej w mBanku.

Pod koniec lipca mBank ogłosił, że zwiększa pulę pieniędzy na kredyty dla firm z branży odnawialnych źródeł energii. Najpierw w grudniu 2018 r. zapowiedział, że wyda 500 mln zł, a siedem miesięcy później dorzucił drugie tyle. Pulą 1 mld zł zasili projekty z sektora wiatrowego i słonecznego (fotowoltaika).

— Dotychczas fotowoltaika wydawała się sektorem trudnym, zarówno pod względem regulacyjnym, jak i technologicznym. Znaczenie miało też to, że słoneczne projekty były małe, co przekładało się na duży udział kosztów stałych w kosztach przygotowania finansowania. Dziś system wsparcia jest korzystniejszy, efektywność instalacji większa, pojawili się też doświadczeni inwestorzy — tłumaczy Michał Popiołek.

Za zmianą klimatu biznesowego stoi głównie polski rząd, który zdał sobie sprawę z ryzyka niespełnienia unijnego 15-procentowego celu OZE w 2020 r. Dlatego zaplanował aukcje ze wsparciem dla inwestycji słonecznych, wydłużył też wymagany harmonogram ich realizacji.

Aukcje i zagranica

Umowa R.Power z mBankiem obejmuje projekty zlokalizowane na terenie kilku województw, głównie w centralnej i zachodniej części kraju.

— Wszystkie projekty wygrały aukcję w listopadzie 2018 r. i część z nich jest już w fazie realizacji. Oddawanie instalacji do użytkowania będzie następować sukcesywnie, a zakończenie procesu przewidziane jest na początek przyszłego roku — mówi Klaudiusz Kalisz, odpowiedzialny za rozwój biznesu R.Power.

R.Power jest polską firmą, działającą w branży już od 2012 r. Jest jednym z jej pionierów.

— Mamy już za sobą transakcje sprzedaży projektów gotowych do budowy, mamy również cztery własne farmy fotowoltaiczne. Dziś koncentrujemy się na doprowadzaniu inwestycji do fazy produkcji i sprzedaży energii, a także na świadczeniu usług serwisowych działających elektrowni — mówi Klaudiusz Kalisz.

Dziś R.Power ma portfel inwestycji o mocy 800 MW i przygotowuje się do tegorocznej aukcji.

— Naszym celem jest utrzymanie 20-procentowego udziału w rynku, co oznacza, że chcemy otrzymać wsparcie dla ok. 150 MW. Rywalizacja w aukcjach jest coraz większa, ale jesteśmy dobrze przygotowani — podkreśla Klaudiusz Kalisz.

R.Power planuje też biznesowe wyjście za granicę.

— Otworzyliśmy już biuro w Portugalii i we Włoszech — i analizujemy te rynki. Niewątpliwie są bardziej zaawansowane od polskiego, a rosnąca popularność zdobywają tam kontrakty typu PPA [bezpośrednia umowa zielonego źródła z odbiorcą końcowym — red.] — uważa Klaudiusz Kalisz.

Rynek wystrzelił

Według najnowszych danych, podanych w minionym tygodniu przez PSE, łączna moc instalacji fotowoltaicznych przyłączonych do krajowego systemy elektroenergetycznego wynosi 882,6 MW (wg stanu na 1 sierpnia 2019 r.). Oznacza to wzrost o 148,9 proc. w porównaniu ze stanem sprzed roku. W opublikowanym w czerwcu raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2019” Instytut Energetyki Odnawialnej zauważa, że sektor fotowoltaiki jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów OZE w Polsce i na świecie. Jeszcze pod koniec 2018 r. łączna moc zainstalowana w źródłach słonecznych wynosiła ok. 500 MW, a już w maju 2019 r. przekroczyła 700 MW.

„Biorąc pod uwagę inwestycje w toku oraz trendy, w 2019 r. Polska może znaleźć się już na czwartym miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych” — czytamy w raporcie.

Autorzy raportu szacują, że w całym 2019 r. przybędzie nawet 1 GW nowych instalacji fotowoltaicznych, a łączna moc na koniec roku wyniesie 1,5 GW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane