Czytasz dzięki

Słoneczne miliony od mBanku

R.Power dostanie 90 mln zł kredytu na budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy 33 MW. To największa taka umowa w Polsce

Rynek fotowoltaiczny w Polsce nabiera rozpędu. Kiedy w 2017 r. mBank dał spółce z portfela Enterprise Investors kredyt na 10 farm fotowoltaicznych, była to branżowa sensacja. Wielu inwestorów szukało wówczas finansowania, ale napotykali kłopoty. Dziś mBank chwali się umową o wiele większą. Grupa R.Power dostanie blisko 90 mln zł kredytu na budowę 34 elektrowni słonecznych o mocy 33 MW. To największa umowa finansowania portfela fotowoltaicznego w Polsce.

Banki przekonują się do fotowoltaiki ze względu na korzystniejszy
system wsparcia, większą efektywność instalacji oraz doświadczenie inwestorów —
tłumaczy Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości globalnej i
inwestycyjnej w mBanku
Zobacz więcej

SŁOŃCE KUSI BANKI:

Banki przekonują się do fotowoltaiki ze względu na korzystniejszy system wsparcia, większą efektywność instalacji oraz doświadczenie inwestorów — tłumaczy Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości globalnej i inwestycyjnej w mBanku Fot. ARC

Fotowoltaika lepiej wygląda

— To nasza druga duża transakcja w sektorze słonecznym. W tej chwili analizujemy jeszcze dwa znaczące projekty fotowoltaiczne — mówi Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości globalnej i inwestycyjnej w mBanku.

Pod koniec lipca mBank ogłosił, że zwiększa pulę pieniędzy na kredyty dla firm z branży odnawialnych źródeł energii. Najpierw w grudniu 2018 r. zapowiedział, że wyda 500 mln zł, a siedem miesięcy później dorzucił drugie tyle. Pulą 1 mld zł zasili projekty z sektora wiatrowego i słonecznego (fotowoltaika).

— Dotychczas fotowoltaika wydawała się sektorem trudnym, zarówno pod względem regulacyjnym, jak i technologicznym. Znaczenie miało też to, że słoneczne projekty były małe, co przekładało się na duży udział kosztów stałych w kosztach przygotowania finansowania. Dziś system wsparcia jest korzystniejszy, efektywność instalacji większa, pojawili się też doświadczeni inwestorzy — tłumaczy Michał Popiołek.

Za zmianą klimatu biznesowego stoi głównie polski rząd, który zdał sobie sprawę z ryzyka niespełnienia unijnego 15-procentowego celu OZE w 2020 r. Dlatego zaplanował aukcje ze wsparciem dla inwestycji słonecznych, wydłużył też wymagany harmonogram ich realizacji.

Aukcje i zagranica

Umowa R.Power z mBankiem obejmuje projekty zlokalizowane na terenie kilku województw, głównie w centralnej i zachodniej części kraju.

— Wszystkie projekty wygrały aukcję w listopadzie 2018 r. i część z nich jest już w fazie realizacji. Oddawanie instalacji do użytkowania będzie następować sukcesywnie, a zakończenie procesu przewidziane jest na początek przyszłego roku — mówi Klaudiusz Kalisz, odpowiedzialny za rozwój biznesu R.Power.

Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
×
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

R.Power jest polską firmą, działającą w branży już od 2012 r. Jest jednym z jej pionierów.

— Mamy już za sobą transakcje sprzedaży projektów gotowych do budowy, mamy również cztery własne farmy fotowoltaiczne. Dziś koncentrujemy się na doprowadzaniu inwestycji do fazy produkcji i sprzedaży energii, a także na świadczeniu usług serwisowych działających elektrowni — mówi Klaudiusz Kalisz.

Dziś R.Power ma portfel inwestycji o mocy 800 MW i przygotowuje się do tegorocznej aukcji.

— Naszym celem jest utrzymanie 20-procentowego udziału w rynku, co oznacza, że chcemy otrzymać wsparcie dla ok. 150 MW. Rywalizacja w aukcjach jest coraz większa, ale jesteśmy dobrze przygotowani — podkreśla Klaudiusz Kalisz.

R.Power planuje też biznesowe wyjście za granicę.

— Otworzyliśmy już biuro w Portugalii i we Włoszech — i analizujemy te rynki. Niewątpliwie są bardziej zaawansowane od polskiego, a rosnąca popularność zdobywają tam kontrakty typu PPA [bezpośrednia umowa zielonego źródła z odbiorcą końcowym — red.] — uważa Klaudiusz Kalisz.

Rynek wystrzelił

Według najnowszych danych, podanych w minionym tygodniu przez PSE, łączna moc instalacji fotowoltaicznych przyłączonych do krajowego systemy elektroenergetycznego wynosi 882,6 MW (wg stanu na 1 sierpnia 2019 r.). Oznacza to wzrost o 148,9 proc. w porównaniu ze stanem sprzed roku. W opublikowanym w czerwcu raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2019” Instytut Energetyki Odnawialnej zauważa, że sektor fotowoltaiki jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów OZE w Polsce i na świecie. Jeszcze pod koniec 2018 r. łączna moc zainstalowana w źródłach słonecznych wynosiła ok. 500 MW, a już w maju 2019 r. przekroczyła 700 MW.

„Biorąc pod uwagę inwestycje w toku oraz trendy, w 2019 r. Polska może znaleźć się już na czwartym miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych” — czytamy w raporcie.

Autorzy raportu szacują, że w całym 2019 r. przybędzie nawet 1 GW nowych instalacji fotowoltaicznych, a łączna moc na koniec roku wyniesie 1,5 GW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane