Slovakofarma szuka rynkowych nisz

Katarzyna Kozińska
24-08-2001, 00:00

Slovakofarma szuka rynkowych nisz

Slovakofarma, słowacka firma farmaceutyczna, której nie powiodła się próba prywatyzacji Polpharmy ze Starogardu, przygotuje projekt rozwoju na polskim rynku. Na razie skupi się na wprowadzaniu do sprzedaży niszowych leków. Nie wyklucza udziału w prywatyzacji ostatnich Polf.

Adam Kazanowski, nowy prezes Slovakofarmy Polska, nie wyklucza, że słowacka firma wystartuje w przyszłości w prywatyzacji dwóch krajowych zakładów farmaceutycznych: Polfy Pabianice i Polfy Tarchomin. W 2000 r. Słowacy odpadli z prywatyzacji starogardzkiej Pol-pharmy. Jedno jest pewne — zarząd spółki matki Slovakofarmy nie zamierza składać oferty na przekształcaną Polfę z Grodziska Mazowieckiego. Nie interesuje się także — ze względu na zupełnie różne portfolio produktowe — Polfą Lublin, która specjalizuje się w wytwarzaniu płynów infuzyjnych.

Prezes zapewnia, że Polska jest dla słowackiego producenta bardzo ważnym rynkiem sprzedaży. Do połowy września ma przygotować plan rozwoju w naszym kraju.

— Pod względem wielkości sprzedaży Polska jest naszym drugim — po Rosji — odbiorcą. Jest też najlepiej rozwijającym się naszym rynkiem. Sprzedajemy tu dziesięć naszych preparatów, a dziewięć czeka na rejestrację. Liczę, że w ciągu pięciu lat co roku będziemy wprowadzać do sprzedaży 1-2 nowe leki. Polski rynek jest opanowany przez zachodnie koncerny. Musimy skupić się na segmentach, w których jest jeszcze mało preparatów — mówi prezes Kazanowski.

Inwestor szuka niszy, której nie zajmują najwięksi konkurenci. Od założenia polskiej spółki w 1996 r. Slovakofarma dwa razy straciła na sprzedaży zbyt popularnych leków generycznych, które produkowało wiele innych firm.

— Tegoroczny obrót ma wynieść 1,7 mln USD, czyli o 40 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Na 2002 r. planujemy sprzedaż za blisko 2,2 mln USD — tłumaczy szef Slovakofarmy.

Spółka zdobyła nie więcej niż 0,6 proc. polskiego rynku. Jej pozycja jest porównywalna do rodzimych fabryk, które działają bez zagranicznego kapitału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Slovakofarma szuka rynkowych nisz