Słowacja utrzyma rewers gazu dla Ukrainy

PAP
opublikowano: 16-11-2014, 17:15

Słowacja gwarantuje utrzymanie dostaw gazu na Ukrainę - powiedział w niedzielę prezydent Petro Poroszenko w Bratysławie, po rozmowach z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską. Poroszenko dziękował Słowacji za to, że w "trudnym czasie" utrzymała rewers gazu na Ukrainę.

"Otrzymaliśmy wyraźne gwarancje, że kwestie rewersu i zapewnienia gazu europejskiego dla Ukrainy będą ściśle realizowane przez partnerów słowackich. Dziękujemy Słowacji za to, że w trudnym czasie zapewniła zwrotne dostawy gazu" - powiedział Poroszenko na konferencji prasowej z Kiską po rozmowach.

Dodał, że w celu zapewnienia przyszłych zwrotnych dostaw gazu strony uzgodniły powołanie grupy roboczej, która opracuje system interkonektorów.

Kiska zapewnił, że jego kraj będzie nadal popierał Ukrainę, jej suwerenność i integralność terytorialną. "To nie jest dyplomatyczny frazes, to jest podejście pryncypialnie ważne, nie tylko dla Ukrainy. Nasza pomoc polega na tym, że jesteśmy zjednoczeni w Europie, a Rosja powinna słyszeć nasz wspólny głos" - powiedział.

Służby prasowe Poroszenki przekazały też, że rozmowy prezydentów dotyczyły rozszerzenia współpracy. Ukraina chce stworzyć gazowy hub przy udziale Słowacji, Polski i Węgier, "aby gaz przestał być środkiem nacisku politycznego" - przekazał prezydencki rzecznik Swiatosław Cehołko.

Jak dodał, Kiska powiedział Poroszence, iż "żołnierze ukraińscy walczą nie tylko o Ukrainę, ale i o całą Europę i wartości europejskie". Słowacki prezydent opowiedział się także za utrzymaniem sankcji w związku z sytuacją na Ukrainie.

Od połowy czerwca Rosja wstrzymała bezpośrednie dostawy gazu na Ukrainę, uzasadniając to nieuregulowanymi zobowiązaniami finansowymi Ukrainy i sporem o cenę surowca. Reeksport rosyjskiego gazu na Ukrainę podjęła m.in. Słowacja, dostawy z tego kraju pokrywały około 20 procent ukraińskiej konsumpcji.

Na początku października Gazprom zmniejszył o połowę dostawy na Słowację. Szef MSZ w Bratysławie Miroslav Lajczak zapewnił wówczas, że jego kraj nadal będzie przesyłał Ukrainie surowiec. Strona rosyjska uważa, że zwrotny przepływ gazu łamie umowy krajów reeksportujących z Gazpromem.

W niedzielę odbywa się w Bratysławie spotkanie przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej, z udziałem polskiego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Poroszenko, który jest na Słowacji z roboczą wizytą, weźmie udział we wspólnym spotkaniu prezydentów; przeprowadzi też rozmowy dwustronne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane