Słowacja zedrze z nas koszulkę lidera

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 16-10-2009, 06:31

W przyszłym roku pod względem wzrostu gospodarczego Polskę wyprzedzą Słowacja, Słowenia i Ukraina – prognozuje EBOR.

To już ostatnie miesiące, kiedy Polska może chwalić się koszulką lidera w regionie. Chociaż polska gospodarka ma teraz najwyższy wzrost gospodarczy w Europie Środkowej i Wschodniej, już w przyszłym roku będzie regionalnym średniakiem. Tym razem samo uniknięcie recesji nie będzie na nikim już robić wrażenia.
Według prognoz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), w 2009 r. nasz PKB wzrośnie o 1,3 proc.

To zdecydowanie najlepszy wynik wśród ukształtowanych gospodarek z naszej części świata. Wyższy wzrost mają mieć tylko Azerbejdżan (5 proc.) i Albania (3 proc.). Wszystkie porównywalne z Polską kraje pogrążone są w głębokiej recesji.

Jeszcze lepszy ma być, według nich, przyszły rok. Mamy rozwijać się w tempie 1,8 proc. (w maju prognozowali zaledwie 0,8 proc.). Niby to lepszy wynik niż w 2009 r., ale na tle regionu wrażenia już nie zrobimy. Wyższą prognozę mają trzy kraje – Słowacja, Ukraina i Słowenia. Średnia wszystkich krajów przechodzących transformację (29 krajów z Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Zachodniej i Centralnej) jest wyższa niż prognoza dla Polski – wynosi 2,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Słowacja zedrze z nas koszulkę lidera