Słowacka korona najsilniejsza od maja 1999 r.

Polska Agencja Prasowa SA
28-11-2005, 15:05

Słowacka korona umocniła się w poniedziałek wobec euro do poziomu najwyższego od maja 1999 r. - podają dealerzy.

Słowacka korona umocniła się w poniedziałek wobec euro do poziomu najwyższego od maja 1999 r. - podają dealerzy.

    W piątek Słowacja przystąpiła do Europejskiego Mechanizmu Kursów Walutowych, co oznacza powiązanie własnej waluty z euro.

    Zgodnie z Mechanizmem Kursów Walutowych, kurs słowackiej korony wobec euro wahać się będzie w granicach 15 proc. powyżej lub poniżej średniego kursu wynoszącego 38,4550 koron za 1 euro.

    "Dla inwestorów jest to strefa bezpieczeństwa i daje im większe zaufanie do słowackiej waluty" - powiedział Koon Choow, strateg ds. rynków wschodzących w Credit Suisse First Boston w Londynie. "Dla Słowacji to symboliczne posunięcie, które potwierdza, że Słowacja jest przyjaznym krajem dla inwestorów" - dodał.

    Wobec euro korona słowacka umocniła się w poniedziałek nawet o 2,2 proc. - najwięcej od 20 maja 1999 r. Po godz. 14.00 w Bratysławie koronę wyceniano na 37,77 za euro wobec 38,47 po południu w piątek. Wobec dolara słowacka waluta wzrosła o 2 proc. do 32,19 za USD.

    Bank centralny Słowacji podał w poniedziałek w komunikacie, że będzie dokonywać zakupu lub sprzedaży własnej waluty, aby kontrolować fluktuacje, jeśli kurs korony osłabnie do ponad 44,2233 za euro lub umocni się do ponad 32,6868.

    Aby wejść do strefy euro każdy kraj członkowski UE musi przynajmniej przez 2 lata pozostawać w ramach Mechanizmu Kursów Walutowych.

    Wejście do Mechanizmu Kursów Walutowych uzależnione jest od kilku warunków - m.in. niskiej inflacji, niskiego poziomu deficytu budżetowego i długu publicznego. Ważne jest też ograniczenie wahań kursów krajowej waluty wobec euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Słowacka korona najsilniejsza od maja 1999 r.