Słowackie paczkomaty będą super

opublikowano: 05-03-2013, 00:00

Austriacka firma kurierska wynajęła na wyłączność paczkomaty Integera na Słowacji. Takich umów będzie więcej.

Historia uczy, że polsko-austriackie sojusze nie kończą się najlepiej, ale krakowski Integer.pl ma nadzieję na przełamanie tego trendu. Niemal równo rok temu sprzedał austriackiej poczcie publicznej (Austrian Post) ulotkową spółkę Kolportaż Rzetelny. Teraz Austriacy — poprzez spółkę zależną In Time — wynajęli na wyłączność skrytki w polskich paczkomatach rozstawianych na Słowacji w ramach sieci easy- Pack, która za trzy lata ma mieć 16 tys. maszyn we wszystkich krajach europejskich. Tworzona od końca 2012 r. po drugiej stronie Tatr sieć paczkomatowa ma ich na razie 50.

— To nasza pierwsza umowa w model „pay per parcel”. Dzięki niej słowacka sieć easy- Pack ma zapewnione stałe przychody z dzierżawy zamiast jednorazowej marży ze sprzedaży, a my nie ponosimy ryzyka, związanego z kosztami utrzymania sieci na początku ekspansji — mówi Rafał Brzoska, prezes Integera. Spółka będzie próbowała znaleźć chętnych do stałego wynajmu paczkomatów także w innych krajach.

— Model „na wyłączność” sprawdza się na rynkach, gdzie konkurencja kurierska ograniczona jest do kilku graczy— to np. Czechy, Węgry, Skandynawia czy kraje Beneluksu. Chcemy podpisywać tam podobne umowy jak na Słowacji — mówi Rafał Brzoska. Integer opublikował ostatnio nie najlepsze wyniki roczne — przychody wzrosły o 13 proc., do 281,9 mln zł, a zysk netto wyniósł 49 mln zł, ale w ostatnim kwartale operacyjnie spółka była na minusie.

Zdaniem Adriana Kyrcza z DM BZ WBK, są one „poniżej oczekiwań" ze względu na duży wpływ zdarzeń jednorazowych na koszty. Straty przynoszone na razie przez easyPack natomiast są „zgodne z oczekiwaniami.

— Próg rentowności zostanie osiągnięty najszybciej w ostatnim kwartale roku — mówi Adrian Kyrcz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane