Słowenia i Węgry wyprzedzają Polskę

Grzegorz Brycki
07-12-1998, 00:00

Słowenia i Węgry wyprzedzają Polskę

Nasza gospodarka rozwija się szybko, ale inne jeszcze szybciej

Po ośmiu latach od upadku ZSRR dawne państwa komunistyczne coraz bardziej różnią się pod względem gospodarczym i politycznym. Rosyjski kryzys wpłynął na zmniejszenie notowań całego regionu.

W dorocznym rankingu ,,Central European Economic Review” wydawnictwo ,,Wall Street Journal Europe” poprosiło 12 czołowych ekonomistów zajmujących się sprawami naszego regionu, aby określili w skali od zera do 10 atrakcyjność 27 państw Europy Środkowej, Wschodniej oraz krajów dawnego ZSRR. Specjaliści mieli za zadanie określić sytuację poszczególnych państw w 10 różnych dziedzinach, np. sile ekonomicznej, stabilności politycznej, egzekwowaniu prawa i bilansie obrotów handlowych z zagranicą. Na podstawie cząstkowych ocen stworzono listę państw.

Czołówka i druga liga

Państwa zaproszone do negocjacji z Unią Europejską znalazły się na samym szczycie rankingu. Paradoksalnie — Polska, która w 1998 r. zdobyła 8,1 pkt w porównaniu z 7,8 w 1997 r. — spadła na trzecie miejsce. Naszą pozycję osłabiła przede wszystkim wysoka inflacja. Wyprzedziły nas pod tym względem nie tylko Czechy i Słowenia, ale również Chorwacja, Litwa i Łotwa. Zdaniem ekonomistów, w ciągu ostatniego roku znaczne postępy w reformach gospodarczych uczyniła także Bułgaria.

Coraz gorzej ma się natomiast Rumunia. Inwestorzy narzekają na fiasko prywatyzacji. Mimo zapowiedzi rumuńskiemu rządowi nie udało się ruszyć z reformą systemu podatkowego.

Silne więzi z Rosją mogą zaszkodzić perspektywom państw Azji Środkowej i Zakaukazia. Region ten jest jednak bardzo zróżnicowany. Wyżej oceniono np. stabilność polityczną Kazachstanu niż Rumunii i Ukrainy.

Rosja straciła najwięcej

Spadek Rosji w rankingu CEER z dziewiątego miejsca na 22 to najbardziej spektakularne wydarzenie, jakie można odczytać z rankingu. Na pozycję Rosji wpłynął kryzys finansowy, a szczególnie gwałtowna dewaluacja rubla oraz ponowny wybuch inflacji.

Przed sierpniem wydawało się, że Rosji — mimo dalszego spadku dochodu narodowego — uda się skutecznie zdusić przynajmniej inflację. Kryzys rozwiał te nadzieje, a Moskwa zamyka ranking w takich dziedzinach, jak siła ekonomiczna i stabilność cen. Kryzys rosyjski sprawił, że ogólne notowania wszystkich badanych państw zmniejszyły się z 5,02 pkt w 1997 do 4,95 w 1998 r.

Wśród największych przegranych jest Bośnia i Hercegowina. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja Białorusi. Pod rządami prezydenta Aleksandra Łukaszenki kraj ten spadł na przedostatnie miejsce w rankingu i wyprzedza jedynie ogarnięty wojną domową Tadżykistan.

Każdy ranking to ocena subiektywna

Krzysztof Dzierżawski Centrum im. Adama Smitha

W ostatnim czasie ukazało się kilka rankingów. Wszystkie mają podobny charakter — raczej publicystyczny niż naukowy. Wyniki oparte są często na subiektywnej ocenie. Ponadto w rankingach sumuje się wielkości niedodawalne, jak np. stabilność polityczna i inflacja. Z takim samym powodzeniem można dodawać metry do sekund. Oczywiście taki ranking w pewnym stopniu świadczy o tym, jak jesteśmy postrzegani na zewnątrz. Nie pozostaje też całkowicie bez wpływu na nasz wizerunek. Mam jednak nadzieję, że ludzie biznesu i świata polityki zdają sobie sprawę z umowności rankingów i traktują je z należytą rezerwą, zaś decyzje podejmują opierając się na konkretnych zdarzeniach. Czytelnikom radzę, by pamiętali, że ranking to nie fakt gospodarczy i nie należy przywiązywać do niego zbyt dużej wagi. Choć oczywiście byłoby miło, gdybyśmy zawsze byli pierwsi.

Bohdan Wyżnikiewicz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Państwom stosunkowo dużym, takim jak Polska, znacznie trudniej niż np. Węgrom czy Słowenii uzyskać dobre wskaźniki w wielu dziedzinach jednocześnie. Z drugiej strony, nasze trzecie miejsce świadczy o tym, jak trudno przebić się przez stereotypy. Uważam jednak, że to i tak bardzo dobry rezultat. Rankingów nie należy traktować z przesadną powagą, ale trzeba pamiętać, że ich wyniki świadczą o tym, jak jesteśmy postrzegani.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Brycki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Słowenia i Węgry wyprzedzają Polskę