Służby dostaną system za 5 mld zł

Mariusz Zielke
opublikowano: 30-01-2009, 00:00

Wkrótce ruszy przetarg na łączność cyfrową dla służb mundurowych. Kosztowną usługę najpierw dostaną miasta goszczące EURO 2012.

Wkrótce ruszy przetarg na łączność cyfrową dla służb mundurowych. Kosztowną usługę najpierw dostaną miasta goszczące EURO 2012.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wystartowały przygotowania do przetargu na świadczenie usługi łączności cyfrowej dla służb mundurowych i ratowniczych (policji, straży, pogotowia). Według informacji "PB", główna koncepcja zamówienia systemu została zaakceptowana. Jeśli cięcia, które na polecenie premiera przygotowują poszczególne ministerstwa, nie storpeduja projektu, przetarg powinien zostać ogłoszony w ciągu 2-3 miesięcy. Operatorzy usługi będą mogli zarobić na początku ponad 800 mln zł, a jeśli system się sprawdzi i obejmie cały kraj — nawet do 5 mld zł.

— Jednostkowo koszty wyglądają na wysokie, ale trzeba pamiętać, że zostaną rozłożone na 10 lat. Pierwsze przetargi będą dotyczyć zamówienia usługi w 6 miastach organizujących EURO 2012. Będzie to test dla systemu — mówi nasz informator z jednej z firm zainteresowanych przetargami.

Podobny system miał powstać już dawno. W 2003 r. planowano, że powstanie w standardzie Tetra (na bazie technologii Motoroli) i częściowo zostanie sfinansowany z offsetu towarzyszącego zakupowi samolotów F-16. Po fali krytyki projekt padł.

W połowie 2008 r. MSWiA zapowiadało już, że system powstanie, a przetargi ruszą na początku tego roku. Rząd nie będzie jednak stawiał masztu i kupował systemu, lecz usługę.

— To lepsze rozwiązanie, bo nie obciąża budżetu państwa kosztami modernizacji, pozwala wykorzystać istniejącą infrastrukturę i jest mniej ryzykowne — tłumaczy nasz informator.

Czy wykonawcom zostanie narzucony standard Tetra?

— Założenia do projektu są zbudowane na zasadzie listy wymagań i funkcjonalności, nie wskazują konkretnej technologii — tłumaczy Wioletta Paprocka, rzecznik MSWiA.

Teoretycznie więc przetarg jest gratką dla dostawców technologii (m. in. Motorola, EADS, Siemens), ale też operatorów (m. in. TP, Netia, operatorzy komórkowi).

Resort utrzymuje, że zamówienie rozpisze w tym roku. W II kw. powinien przygotować ustawę o planie wieloletniego finansowania projektu.

— Założenia projektowe i kierunki działań są zaakceptowane na poziomie MSWiA. Wariantem rekomendowanym przez MSWiA jest realizacja projektu jako usługi. Może być ona świadczona także z udziałem podmiotów skarbu państwa — twierdzi rzecznik.

Jeden z ekspertów wcześniej pracujący przy projekcie systemu łączności dla służb twierdzi, że projekt można wykonać dużo taniej.

— Można zamówić usługę u operatorów komórkowych za dużo mniejsze pieniądze — mówi nasz rozmówca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Służby dostaną system za 5 mld zł