Smead: Chiny potrzebują „twardego lądowania”

WST, CNBC.COM
opublikowano: 09-02-2012, 00:00

OPINIA

Chińska gospodarka, po Stanach Zjednoczonych i Europie, będzie następna w kolejce do przeżycia poważnego kryzysu kredytowego. Dlatego tamtejsi decydenci powinni pozwolić na „twarde lądowanie”, które ją oczyści, ocenia Bill Smead, dyrektor generalny i inwestycyjny w Smead Capital Management.

W wywiadzie dla CNBC stwierdził, że to swoiste „oczyszczenie” przetacza się przez świat, a obecnie mamy do czynienia dopiero z początkiem problemów w Państwie Środka. Indeksy chińskich giełd zaczęły dramatycznie zniżkować, ale nie ma obecnie realnego sposobu określenia, w jaki sposób problemy związane z lewarowaniem wpłyną na dalszy rozwój sytuacji. Na ironię zakrawa przeświadczenie, że Chiny przez lata będą rosnąć i z sukcesem rozwijać swoją gospodarkę.

— Ekonomia jest jak piec. Jeśli przygotowujesz bardzo ostre potrawy we własnym piekarniku i go nie czyścisz, twoje wypieki zaczynają smakować i pachnieć wyłącznie czosnkiem i cebulą — wyjaśnia Smead.

Porównuje on sytuację gospodarczą w Chinach z tym, co wydarzyło się w USA w XIX wieku, kiedy Ameryka przeżyła 18 recesji i 3 depresje. Dopiero tak dramatyczne wydarzenia pozwoliły posprzątać gospodarkę i po 1890 r. stworzyć z niej największą na świecie.

Smead zaleca inwestorom uważne przyglądanie się chińskim bankom i wypatrywanie z ich strony sygnałów ostrzegawczych dotyczących pogorszenia się sytuacji w kredytach. Wskazuje na obecne silne porównania pomiędzy Agricultural Bank of China i upadłym rządowym amerykańskim bankiem Washington Mutual w 2008 r. Podkreśla też, że WM jeszcze w 2008 r. chwalił się mocnymi zyskami, mimo pogorszenia kredytów. Tymczasem Agbank przedstawił rekordowy zysk wysokości 66,7 mld juanów (10,4 mld USD) w pierwszej połowie 2011 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, CNBC.COM

Polecane