Śmiały wart 200 mln zł

Maria Trepińska
opublikowano: 22-06-2007, 00:00

Kopalnia Bolesław Śmiały została wyceniona. Kapitał Południowego Koncernu Węglowego wzrośnie więc o 200 mln zł.

Kopalnia Bolesław Śmiały została wyceniona. Kapitał Południowego Koncernu Węglowego wzrośnie więc o 200 mln zł.

Gotowa jest już wycena kopalni Bolesław Śmiały. Według naszych informacji, została ona wyceniona na blisko 200 mln zł. Zarząd Kompanii Węglowej (KW), w której skład wchodzi kopalnia, w styczniu podpisał list intencyjny z Południowym Koncernem Energetycznym (PKE) w sprawie wniesienia jej aportem do Południowego Koncernu Węglowego (PKW), w którym KW ma około 37 proc. głosów. Pozostałe należą do PKE.

Kapitał PKW zostanie więc podniesiony, akcje nowej emisji w zamian za aport obejmie KW, a następnie sprzeda je Węglokoksowi. W rezultacie eksporter węgla pośrednio stanie się właścicielem kopalń Bolesław Śmiały oraz Janina i Sobieski, które wchodzą w skład PKW.

Kiedy dojdzie do zakończenia transakcji?

— Powinniśmy ją zamknąć do końca roku — mówi Zbigniew Madej, rzecznik KW.

Załoga kopalni Bolesław Śmiały w referendum opowiedziała się za jej włączeniem do PKW.

— Daje to szansę rozwoju dla naszej kopalni — mówi Janusz Słup, zastępca przewodniczącego Związku Zawodowego Górników w Polsce w kopalni.

W ostatnich dniach doszło do dość nieoczekiwanej sytuacji. Dominik Kolorz, szef krajowej górniczej Solidarności, skrytykował pomysł włączenia kopalni do PKW, mimo iż wszystkie organizacje związkowe działające w kopalni odpowiedziały się za takim rozwiązaniem. Decyzja należy do resortu gospodarki.

Kopalnia Bolesław Śmiały zatrudnia 1,6 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy