Smoka energetycznego najlepiej wymienić

opublikowano: 09-09-2022, 06:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Lodówka odpowiada za 25 proc. zużycia prądu przez sprzęt AGD. Warto zainwestować w oszczędne urządzenia, panele fotowoltaiczne, ale największą robotę zrobi porządne ocieplenie domu — uważa Wojciech Konecki, prezes APPLiA Polska, związku pracodawców AGD.

PB: Czy to prawda, że lodówka zużywa najwięcej prądu ze wszystkich sprzętów gospodarstwa domowego?

Wojciech Konecki: Faktycznie, jest to ponad 25 proc. prądu wykorzystywanego w gospodarstwach domowych. I to mimo że lodówki są coraz bardziej efektywne energetycznie, a w naszych domach pojawiło się wiele nowych urządzeń, jak płyty indukcyjne, suszarki, zmywarki.

Co zrobić, żeby sprzęty zużywały jak najmniej prądu?

Najbardziej korzystna jest wymiana starych urządzeń na nowe. Nie zdajemy sobie sprawy, jakimi są smokami energetycznymi. Nie ma się co chwalić, że mamy w domach 20-30-letnie urządzenia, bo po latach zużywają więcej prądu niż jest podane na tabliczkach znamionowych. Najlepiej wymienić takie urządzenie, co wcale nie jest nieekologiczne, bo mamy bardzo dobrze rozwinięty system recyklingu. Warto sprawdzić możliwość podłączenia taryfy nocnej czy weekendowej. Możemy kontrolować zużycie energii, co każdemu polecam — spojrzeć na licznik i notować. W nowoczesnych licznikach są już aplikacje, które ułatwiają monitorowanie. Warto wymienić żarówki na ledowe. Nie wolno przegrzewać domów, trzeba brać prysznic, a w kranach mieć perlatory. Biję się w piersi, że z całej listy dobrych nawyków, które teraz wymienię, nie stosuję sam, ale staram się. Lodówkę warto rzadziej otwierać, pamiętać, co w niej jest, a jak już ją otwierać, robić to jak najkrócej. Są już nowoczesne lodówki wyposażone w kamery, więc bez otwierania można włączyć światło, kamerę i podejrzeć, co w niej jest. Lodówka nie powinna stać obok źródeł ciepła, np. piekarnika czy zmywarki. Lodówki starszego typu, bez opcji no frost, należy rozmrażać częściej, bo każde 10 cm lodu w zamrażarce to 30-procentowy wzrost zużycia prądu. Zalecam wymianę lodówki, bo starsze zużywały 600 kWh rocznie, a obecne 150 kWh, a nawet 100 kWh. Możemy więc zaoszczędzić nawet 300 zł rocznie. Płyty indukcyjne i piekarniki to oprócz czajnika elektrycznego najwięksi pożeracze prądu, więksi nawet niż lodówka, tyle że lodówka pracuje non stop, a z piekarnika korzystamy raz na jakiś czas. Jeżeli już go włączamy, to należy piec w nim więcej niż jedną potrawę. Warto rzadziej otwierać drzwiczki, żeby go nie chłodzić w czasie pracy. Drzwiczki powinny być czyste, a wewnątrz musi być odpowiednie oświetlenie. Jak gotujemy na płycie, to używajmy pokrywek. Smokiem energetycznym jest czajnik elektryczny. Niby małe urządzenie, niby krótko się grzeje, ale włączamy je bardzo często. Warto podgrzewać tylko taką ilość wody, jaka jest potrzebna. Włączając pralkę, należy używać programów ekologicznych, z niższą temperaturą. Trzeba też przeczytać instrukcję — są tam istotne zalecenia. W zmywarce zawsze powinien być pełen wsad. Nie wszyscy wiedzą, że zmywarka zużywa dużo mniej wody niż człowiek podczas zmywania ręcznego. Kiedyś było to 100 l na cykl, teraz może być nawet tylko 10 l. Coraz bardziej powszechnym urządzeniem jest suszarka. Kiedyś wzbranialiśmy się przed nią, bo była bardzo nieefektywna energetycznie, ale dziś jest już bardzo sprawna, wyposażona w pompy ciepła, a powietrze jest kondensowane, używane dwukrotnie. Opróżniając regularnie worek odkurzacza sprawiamy, że jest bardziej efektywny. Natomiast wyłączanie funkcji stand-by np. w telewizorze kiedyś było zalecane, ale dziś tak nie jest, bo w tym przypadku ilość zużywanego prądu jest znikoma.

Wspomniał pan o pompach ciepła. Japoński Daikin ogłosił, że buduje fabrykę, a w rozbudowę mocy inwestuje Viessmann. Czy to przyszłość?

Tak, i producenci już to wiedzą. Daikin, który będzie realizował pod Łodzią miliardową inwestycję, nie zdecydowałby się na nią, gdyby nie przewidywał wzrostu popytu w Polsce i Europie. Po raz kolejny stajemy się hubem produkcji europejskiej. To jest przyszłość. Jest nią także ogrzewanie kondensacyjne i OZE. Co kilka lat będą powstawały nowe technologie, a co 10 będzie rewolucja. Panele i pompy ciepła to kwestia ostatnich lat, a jeszcze 10 lat temu były prawie nieznane i dostępne tylko dla najbogatszych.

Z zazdrością patrzę na dach sąsiadów, którzy tego lata zamontowali panele. Pewnie teraz zacierają ręce...

Też zainwestowałem w panele i liczę, że będę wygrany, ale nie tak szybko, jak się spodziewałem. Szacowaliśmy ze sprzedającym, że inwestycja może mi się zwrócić po 5-6 latach, ale rzeczywistość nie jest tak różowa. Oczywiście przyniesie zysk i za 10-12 lat wyjdę na zero. System ma jednak pewne wady. Oczywiście namawiam do montażu paneli, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Czy nie ma drzew w okolicy? Czy przesyłowe instalacje odbioru prądu są drożne? W moim przypadku transformatory podmiejskie nie nadążają z odbiorem produkowanej przeze mnie i sąsiadów energii i falownik co chwilę się wyłącza. Możemy także rozliczyć tylko 80 proc. tego, co produkujemy. Trzeba będzie w przyszłości wydać pieniądze na konserwację sprzętu. Nie krytykuję tej technologii, jestem za tym, by ją stosować — dotacje i odliczenia podatkowe powodują, że jest bardzo korzystna. Polska jest jednym z trzech krajów, w których liczba instalacji rośnie najszybciej. W zeszłym roku zamontowaliśmy 200 tys. ton paneli fotowoltaicznych, co świadczy o tym, że chwyciło.

Czy warto ocieplić dom?

Ocieplenie domu to najbardziej opłacalna inwestycja w oszczędność energii. Kilkanaście lat temu zaczęliśmy to sobie uświadamiać, ociepliliśmy domy styropianem, kiedyś 10-, potem 12-, a teraz nawet 20-centymetrowym. Trzeba to jednak zrobić rozumnie. Namawiam, żeby zainwestować w audyt energetyczny i w okresie zimowym wynająć kamery termowizyjne. Sam to w tym roku zrobię, licząc, że usługa potaniała. Zeskanuję dom, zrobię zdjęcia i sprawdzę, gdzie są mostki termiczne. Ocieplenie domu nawet 20-centymetrowym styropianem nie pomoże, jeśli zostawiamy mostki przy oknach, drzwiach czy w trudnych konstrukcyjnie miejscach.

Szukaj Pulsu Biznesu do słuchania w Spotify, Apple Podcast, Podcast Addict lub Twojej ulubionej aplikacji

Dziś: „Polacy zaciskają pasa”

Goście: Michał Kisiel — Bankier.pl, Bartłomiej Borucki — Rankomat.pl, Aleksander Pawlak — Tavex, Wojciech Konecki — APPLiA, dr Agata Stasik — Akademia Leona Koźmińskiego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane