SN: TVN ma zapłacić 471 tys. zł kary

PAP
opublikowano: 02-07-2013, 14:15

471 tys. zł ma zapłacić stacja TVN za znieważenie polskiej flagi – Sąd Najwyższy oddalił we wtorek skargę kasacyjną nadawcy od wyroku sądu apelacyjnego nakładającego taką karę za akcję, którą przeprowadzili w marcu 2008 r. uczestnicy programu Kuby Wojewódzkiego.

W programie tym wkładano miniaturki polskich flag w atrapy psich odchodów. Uczestnicy programu tłumaczyli potem, że "był to happening mający uświadomić problem zanieczyszczenia polskich ulic".

Przewodniczący KRRiT nałożył na stację karę, powołując się na art. 18 ust. 1 ustawy o RTV, który stanowi, że "audycje nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym". Od tej decyzji stacja TVN odwołała się do sądu, uzyskując w I instancji korzystny wyrok, uchylony potem przez sąd apelacyjny. W wyniku tego wyroku stacja musiała wprawdzie zapłacić nałożoną przez KRRiTV karę, ale złożyła jeszcze skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Wtorkowym wyrokiem (sygn. III SK 42/12) SN oddalił ją w całości. W uzasadnieniu SN podkreślił, że wolność słowa nie jest prawem absolutnym i podlega ograniczeniom, wynikającym z ustaw. Ograniczenia takie dopuszcza zresztą zarówno konstytucja, jak i przepis art. 10 ust. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

SN wskazał, że zgodnie z art. 1 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, godło, barwy i hymn znajdują się pod szczególną ochroną, a otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.

„Obowiązki te odnoszą się także do stacji telewizyjnych” – podkreślił sędzia Maciej Pacuda.

Ponadto z przepisów ustawy o RTV wynika zakaz emisji audycji naruszających prawo, moralność i dobra społeczne.

„Zestawiając treść obydwu tych przepisów możemy ustalić normę, która daje podstawę do określonych działań państwa, do ochrony barw narodowych przed działaniami, które tylko pozornie służą dobru publicznemu” – wskazał sędzia Pacuda.

SN stwierdził zarazem, że zakres i standardy ochrony są w przypadku wypowiedzi satyrycznych łagodniejsze.

„Problem polega jednak na tym, że satyryczny charakter programu TVN +Kuba Wojewódzki+ nie jest bezsporny, był on już oceniany jako audycja publicystyczna” – powiedział sędzia Pacuda. SN stwierdził więc, że w programie tym upowszechniono sposób zachowania nieadekwatny do sytuacji, naruszający prawa innych osób.

„Cześć i szacunek dla barw narodowych nie jest tylko obowiązkiem, jest także prawem innych osób, które zostało tu naruszone” – przypomniał sędzia Pacuda.

W konkluzji orzeczenia SN wskazał, że środki, które podjęła KRRiT były zgodne z prawem i proporcjonalne do czynu. Nie ukarano bowiem prowadzącego, ani uczestników, ale stację emitującą program.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane