SNB nie zmienił wysokości stopy procentowej

opublikowano: 19-09-2019, 11:05

Bank centralny Szwajcarii utrzymał główną stopę na rekordowo niskim poziomie, donosi Reuters.

Główna stopa wynosi nadal minus 0,75 proc. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami. Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) podtrzymał zobowiązanie do aktywności na rynku walutowym w celu łagodzenia presji aprecjacyjnej franka. Jedyna zmiana ogłoszona w czwartek dotyczy ilości pieniędzy parkowanych w banku centralnym przez banki komercyjne, obejmowanych przez ujemną stopę. Od 1 listopada SNB będzie pobierał pieniądze od depozytów banków komercyjnych wynoszących więcej niż 25-krotność ich minimalnych rezerw. Dotychczas była to 20-krotność.

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB)
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB)
Bloomberg

- Decyzja pokazuje, że SNB ma optymistyczną ocenę gospodarki Szwajcarii i uważa, że może poradzić ona sobie z ostatnim umocnieniem franka, a jednocześnie nie spodziewa się szybkiej kolejnej obniżki stóp przez Europejski Bank Centralny – powiedział Reutersowi Alessandro Bee z UBS. – SNB ma ograniczone narzędzia, więc chce zachować trochę amunicji na przyszłe kryzysy, które spowodują umocnienie franka – dodał.

SNB obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Szwajcarii w 2019 roku z 1,0 proc. do 0,5 proc., a prognozę inflacji do 0,4 proc. w 2019 roku, 0,2 proc. w 2020 roku i 0,6 proc. w 2021 roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane