Socha: Potrzebna jest debata o prywatyzacji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-10-2005, 15:11

W Polsce powinna być przeprowadzona debata o tym, co powinno zostać w rękach Skarbu Państwa. Pozwoliłoby to na dalszą prywatyzację bez niepotrzebnych dyskusji - taką opinię wyraził minister skarbu państwa Jacek Socha podczas sesji "Państwo i gospodarka" na targach Twoje Pieniądze.

W Polsce powinna być przeprowadzona debata o tym, co powinno zostać w rękach Skarbu Państwa. Pozwoliłoby to na dalszą prywatyzację bez niepotrzebnych dyskusji - taką opinię wyraził minister skarbu państwa Jacek Socha podczas sesji "Państwo i gospodarka" na targach Twoje Pieniądze.

"Im mniej państwa tym lepiej" - podkreślił Socha. Dodał, że wszystkie przedsiębiorstwa należące do Skarbu Państwa powinny być reprezentowane przez ten resort, tymczasem obecnie minister skarbu nie nadzoruje tak ważnych, jak np. Poczta Polska czy Bank Gospodarstwa Krajowego.

Minister podkreślił, że choć resort skarbu nadzoruje ponad 1,5 tys. firm, to jednak znaczna część z nich to firmy niewielkie. Na przykład Skarb Państwa jest właścicielem 76 firm zatrudniających po 10 osób. "Gdzie na świecie minister skarbu jest właścicielem takich przedsiębiorstw" - mówił Socha. 

"Państwo może być okazjonalnie dobrym właścicielem" - podkreślił prezes warszawskiej Giełdy Wiesław Rozłucki. Dodał, że np. o ile udział finansowy państwa w tworzeniu GPW w 1991 r. był przydatny, o tyle obecnie rola Skarbu Państwa już się skończyła.

Zdaniem Rozłuckiego, jeśli obywatele mają zbyt duże oczekiwania co do własności państwowej - należy ich odpowiednio przekonywać.

"Wszędzie tam, gdzie państwa jest więcej - to nie działa" - podkreśliła prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz. Jej zdaniem doświadczenia tak Polski jak i innych krajów wskazują, że zwiększanie przestrzeni dla przedsiębiorczości i decentralizacja przynoszą najlepsze efekty. Dodała, że jeśli w Polsce będzie zwiększana rola państwa , "będziemy mieli 20 komisji śledczych" .

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane