Solbes: gospodarka Eurolandu nie wzrośnie w 2004 r o 2 proc.

22-09-2003, 09:24

Pedro Solbes, komisarz UE ds. polityki walutowej powiedział, że gospodarka Eurolandu nie osiągnie w przyszłym roku prognozowanego 2 proc. tempa wzrostu. Jego zdaniem, obecny poziom stóp procentowych jest adekwatny do stanu gospodarki strefy euro.

Komisja Europejska obniżyła na początku września prognozę tegorocznego tempa wzrostu gospodarczego do 0,5 proc. Oznacza to, że spadnie ono do najniższego poziomu od 10 lat.

Przebywający w Dubaju, na dorocznym spotkaniu MFW i Banku Światowego Solbes powiedział, że jest pewny, iż prognozowany 2 proc. wzrost gospodarczy w Eurolandzie w 2004 roku nie zostanie osiągnięty. Rosną obawy, czy zapowiadany wzrost deficytów budżetowych Francji i Niemiec ponad wymagany przez UE poziom nie usztywni polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego (ECB).

Obecnie stopy procentowe w strefie euro są najniższe od 1946 roku. Solbes powiedział, że w jego opinii są na adekwatnym poziomie. W jego ocenie, tegoroczny średni poziom inflacji w Eurolandzie sięgnie 2 proc. i będzie zgodny z celem ECB.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Solbes: gospodarka Eurolandu nie wzrośnie w 2004 r o 2 proc.