Solidarność w Oplu weszła w spór zbiorowy z pracodawcą

opublikowano: 19-03-2007, 16:12

"Solidarność" w fabryce Oplaáw Gliwicach weszła w spór zbiorowy z pracodawcą. Związek domaga się 500- złotowego, comiesięcznego bonusu dla wszystkich zatrudnionych.

Firma odpowiada, że zawarte wcześniej ze związkowcami porozumienie płacowe obowiązuje do końca roku, a rozmowy na temat podwyżek, obowiązujących od stycznia 2008 roku, rozpoczną się jesienią.

Niezawarcie porozumienia z pracodawcą daje związkowi prawo do ewentualnegoástrajku, o ile tak zdecyduje w referendum załoga. Jak podaje strona związkowa, konflikt płacowy rozpoczął się w fabryce 20 lutego. Wtedy "Solidarność" wystąpiła do pracodawcy z 21 postulatami dotyczącymi poprawy warunków pracy i płacy. Część z nich - jak poinformował Wojciech Osoś z biura prasowego GM Poland - jest już zrealizowana lub w trakcie realizacji.

Związkowcy przyznają, że wprawdzie zarobki w gliwickim Oplu należą do najlepszych w polskiej motoryzacji, ale jednocześnie nie mają wątpliwości, że wynagrodzenia pracowników powinny pójść w górę.

Tłumaczą, że zakład znajduje się w najlepszej kondycji od ośmiu lat, czyli od początku działalności. "Spodziewamy się produkcji kolejnych modeli i związanych z nimi inwestycji, dlatego musimy zacząć zakopywać rowy płacowe. Przecież coraz więcej młodych ludzi rezygnuje z pracy i wyjeżdża za granicę" - ápowiedział w poniedziałek szef zakładowej "S" Sławomir Ciebiera.

Ciebiera dodał, że niezadowalajce płace oraz pogarszające się warunki pracy to efekt problemów narastających przez ostatnie kilka lat. "W tym czasie pracownicy musieli na swoich barkach dźwigać rozwój zakładu. Zgadzali się na zamrożenie wzrostu płacy realnej i ograniczenie płac nowo zatrudnianych. Wiedzieliśmy, że to służy poprawie międzynarodowej konkurencyjności naszego zakładu" - podkreślił.

Na razie trwające od 20 lutego negocjacje nie przyniosły rozstrzygnięcia. Związkowcy zdecydowali więc o zastąpieniu kilku postulatów płacowych jednym, równym dla wszystkich pracowników - miesięcznym bonusem w wysokości 500 złábrutto. Ich zdaniem wypłata świadczenia w takiej formie pozwoli na zwiększenieáwypłat bez zmian obowiązującego jeszcze porozumienia płacowego.

"Dotychczasowe porozumienie płacowe obowiązuje do końca roku. Rozmowy na temat podwyżek od stycznia 2008 roku odbędą się na przełomie września i października, czyli z 4-miesięcznym wypowiedzeniem, kiedy to znane będą dane o sytuacji makroekonomicznej" - powiedział PAP Wojciech Osoś z biura prasowego GMáPoland.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Solidarność w Oplu weszła w spór zbiorowy z pracodawcą