Solidne wzrosty indeksów GPW, sektorowo najmocniejsze banki

  • PAP
opublikowano: 15-02-2021, 18:26

Główne indeksy na GPW rosły w poniedziałek między 1 a 2 proc. Najmocniejsze okazały się duże spółki, za sprawą sektora bankowego, który wzrósł o blisko 4 proc., a także dzięki - wspieranym cenami surowców - spółkom górniczym.

"Końcówka poprzedniego tygodnia była bardzo dobra dla światowego rynku akcji, a poniedziałek rozpoczął się kontynuacją tego trendu i rekordami na japońskim Nikkei 225. Przez ostatnie 2 tygodnie WIG20 pozostawał relatywnie słabszy, jednak dziś częściowo nadgonił i był mocniejszy niż inne europejskie indeksy" - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz DM BDM Krystian Brymora.

"Do poniedziałkowego wzrostu dołożyły się banki, których indeks wzrósł o blisko 4 proc. Kluczowy jest sentyment wobec sektora. Za jego poprawą stoją fundamentalne powody, gdyż zbliża się termin ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii kredytów frankowych. Cały czas w dobrej formie są spółki wydobywcze. Notowania JSW i KGHM wspierane są dobrymi cenami surowców. Ceny węgla koksującego rosły w poniedziałek o 3 proc., a miedź jest na najwyższych poziomach od 2012 r. Wrócił także gaming, po dużej słabości CD Projektu w ostatnim czasie" - wyjaśnił.

Brymora zwrócił uwagę na niższe niż w poprzednich dniach obroty.

"W poniedziałek aktywność inwestorów zagranicznych była mniejsza, ze względu na święto w USA i w Chinach. Nie należy zatem dzisiejszym wzrostom przypisywać zbyt dużego znaczenia. Kolejne sesje pewnie dadzą odpowiedź czy relatywna siła GPW się utrzyma, czy jednak będziemy słabsi" - dodał.

Wzrostom w WIG20 przewodziły notowania JSW, które poszły w górę o 6,7 proc. do 41 zł. Wyraźnie zyskiwał także KGHM - o 3 proc. do 195 zł. CD Projekt wzrósł o 2,7 proc. do 270 zł.

Rosły wszystkie banki, w tym najmocniej: Santander - o 6,3 proc. do 208,4 zł, PKO BP - o 4,7 proc. do 29,4 zł i Alior - o 2,8 proc. do 17,44 zł.

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji WIG20 wzrósł o 1,95 proc. i wyniósł 1.974,82 pkt., WIG zwyżkował o 1,73 proc. do 58.422,63 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 1,25 proc. do 4.287,52 pkt. Rosnąc ósmą sesję z rzędu sWIG80 zyskał 1,46 proc. do 17.961,92 pkt. i po raz kolejny poprawił 13-letnie maksimum.

Obroty na GPW wyniosły ok. 974 mln zł, z czego 669 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Największy handel odbywał się na akcjach Allegro (146 mln zł) oraz KGHM (90 mln zł).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W momencie zamknięcia sesji na GPW niemiecki DAX rósł o 0,5 proc., podobnie jak kontrakty terminowe na amerykański S&P; 500.

W ujęciu sektorowym zwyżkowało 12 z 15 indeksów. Najmocniejsze w poniedziałek były banki - ich benchmark wzrósł o blisko 4 proc. Po nieco ponad 3 proc. zwyżkowali producenci gier, chemia i górnictwo. Spadkom nie oparły się leki i motoryzacja, przy czym ich przecena nie przekraczała 0,8 proc.

Na koniec dnia w tylko dwie spółki w WIG20 znalazły się pod kreską. PGE poszło w dół o 0,03 proc., a Allegro - o 0,14 proc.

W indeksie średnich firm wzrostom przewodziły sektor bankowy i producenci gier. Kurs mBanku wzrósł o 7,4 proc. do 199,7 zł, a Banku Millennium o 4,7 proc. do 3,904 zł. 11 bit studio poszło w górę o 5,1 proc. do 581 zł, a Ten Square Games wzrosło o 4,6 proc. do 570 zł.

Po 4,5 proc. wzrosły notowania Famuru i Eurocash.

W ciągu dnia Famur poinformował o rozpoczęciu likwidacji oddziału Systemy Ścianowe Hydraulika w Zabrzu. Część procesów produkcyjnych związanych z obszarem hydrauliki siłowej zostanie przekazana do oddziału w Gorlicach, natomiast pozostała produkcja w Zabrzu zostanie wygaszona.

W sWIG80 dwucyfrowymi wzrostami wyróżniły się ML System - w górę o 20,5 proc. do 138 zł (najwyżej w historii), Polimex Mostostal - o blisko 15 proc. do 5,62 zł (najwyżej od ponad 3 lat) i Trakcja - o 11,5 proc. do 2,665 zł (najwyżej od blisko dwóch lat).

Kurs ML System kontynuował piątkowe zwyżki po tym, jak spółka podała w czwartek, że Komisja Bioetyczna przy Okręgowej Radzie Lekarskiej w Rzeszowie pozytywnie zaopiniowała przeprowadzenie jednoośrodkowego badania klinicznego dot. oceny przydatności klinicznej, czułości i specyficzności urządzenia Covid Detector do bezinwazyjnej diagnostyki w czasie rzeczywistym zakażeń wywołanych przez wirus SARS-CoV-2 potwierdzonej badaniami genetycznymi przy wykorzystaniu metody RT-PCR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane