Solorz chce sprzedać elektrownię

opublikowano: 26-04-2017, 16:35
aktualizacja: 26-04-2017, 16:37

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka, rozważa sprzedaż kopalni i elektrowni w Adamowie.

ZE PAK to zespół kopalni i elektrowni opartych na węglu brunatnym, czyli najbardziej emisyjnym rodzaju węgla. Coraz ostrzejsza europejska polityka klimatyczna, która opiera się m.in. na koncepcji rosnących cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, przekłada się negatywnie na perspektywy tej giełdowej spółki. Nic dziwnego, że właściciel PAK-u, czyli Zygmunt Solorz-Żak, od kilku lat sygnalizuje chęć jego sprzedaży. Teraz spróbuje sprzedać część firmy.

Zygmunt Solorz-Żak chce pozbyć się ze swojego biznesowego port folio
elektrowni i kopalni węgla brunatnego w Adamowie. Miliarder od kilku lat
sygnalizuje ten krok.
Zobacz więcej

Zygmunt Solorz-Żak chce pozbyć się ze swojego biznesowego port folio elektrowni i kopalni węgla brunatnego w Adamowie. Miliarder od kilku lat sygnalizuje ten krok. Borys Skrzyński

„Przedmiotem potencjalnej transakcji może być spółka PAK KWB Adamów oraz wyodrębniona część przedsiębiorstwa związana z Elektrownią Adamów” – głosi komunikat.

Elektrownia Adamów składa się z pięciu bloków energetycznych o łącznej mocy 600 MWe, przystosowanych do produkcji energii z węgla brunatnego.

„Elektrownia objęta jest mechanizmem derogacyjnym ograniczonego i uzyskała prawo do funkcjonowania z obecnymi standardami emisji przez okres 17,5 tysiąca godzin liczonych od 1 stycznia 2016 roku. Oznacza to, że w przypadku nieprzerwanej pracy w styczniu 2018 roku elektrownia zostanie wyłączona z eksploatacji” – precyzuje komunikat ZE PAK.

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu