Solorz już w setce najbogatszych ludzi świata

Magdalena Wierzchowska, Kamil Zatoński
opublikowano: 01-07-2011, 06:18

Przejęcie Polkomtela to transakcja życia dla biznesmena. Pozwoli Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi wskoczyć do grona stu najbogatszych ludzi na świecie.

Według wyliczeń "PB", z majątkiem o wartości 25,5 mld zł (9,2 mld USD) zająłby on 97. miejsce na liście magazynu "Forbes". W rankingu polskiej edycji nie miałby sobie równych: uznawanego dotychczas za najbogatszego Jana Kulczyka (7,4 mld zł) Zygmunt Solorz wyprzedzałby o 18 mld zł, czyli dokładnie tyle, na ile wyceniany jest operator sieci Plus. Reszta majątku inwestora to Cyfrowy Polsat (3,3 mld zł), aktywa Elektrimu (szacunkowo warte 2,2 mld zł), aktywa telekomunikacyjne (m.in. Midas i Aero2 - w sumie przynajmniej 1,5 mld zł), finansowe (PTE Polsat, Polisa-Życie i Invest Bank - w sumie 360 mln zł) oraz inwestycje w giełdowe spółki Bioton i ATM Grupa (80 mln zł), a także klub piłkarski Śląsk Wrocław (kilka milionów złotych).

Jednak ważniejszy jest nie osobisty majątek, ale pomysł budowy medialno-telekomunikacyjnego imperium. "Zostanę ja i TP" - mówił niecały rok temu Zygmunt Solorz-Żak. Nikt nie przypuszczał, że tak szybko scenariusz stanie się realistyczny. Grupa Cyfrowego Polsatu, liczona jako Telewizja Polsat i Cyfrowy Polsat, będzie miała wraz z Pol-komtelem 10,1 mld zł przychodów przy 3,6 mld zł EBITDA (dane za 2010 r.). To daje Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi skalę porównywalną do grupy Telekomunikacji Polskiej (TP), która miała w ubiegłym roku 15,7 mld zł przychodów i 4,7 mld zł EBITDA. Polski rynek telekomunikacyjny jest niezwykły w Europie, bo jest na nim TP, a potem długo, długo nic. Teraz może pojawić się pierwszy poważny konkurent narodowego telekomu.

Ale tak naprawdę, rozgrywka dopiero się zaczyna. Więcej w piątkowym "Pulsie Biznesu". Kup online!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska, Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Solorz już w setce najbogatszych ludzi świata