Sołowow podnosi cenę Synthosu

opublikowano: 13-12-2017, 22:00

3,1 proc. — tyle wytargowali posiadacze akcji z miliarderem. Na decyzję, czy odpowiedzieć na wezwanie, mają trzy dni.

Nie 4,78, ale 4,93 zł, czyli o 3,14 proc. więcej zapłaci za akcje Synthosu fundusz FTF Galleon, kontrolowany przez Michała Sołowowa. Plan przejęcia spółki w wezwaniu inwestor ogłosił 26 października. Poprzez Galleona, który kontroluje ją w ok. 62,5 proc., jest głównym akcjonariuszem chemicznej spółki. Jego celem jest ściągnięcie firmy z warszawskiej giełdy, a żeby to zrobić, powinien zgromadzić co najmniej 90 proc. walorów. Dokupienie po cenie z wezwania ok. 27 proc. akcji kosztowałoby zatem ponad 1,43 mld zł.

Ostatnia spółka z GPW
Ostatnia spółka z GPW
Michał Sołowow był głównym akcjonariuszem kilku giełdowych spółek. Większość z nich zdjął już z GPW, dni ostatniej - Synthosu, są policzone.
Marek Wiśniewski

Zaraz po ogłoszeniu wezwania kurs spółki skoczył do 4,98 zł, potem jednak ustabilizował się na poziomie zbliżonym do ogłoszonej ceny. Potencjalny przejmujący, jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, prawdopodobnie sondował rynek. Teraz zdecydował się na lekką korektę ceny w górę. Wczorajsza zmiana oznacza, że FTF Galleon jest gotów zapłacić za minimalny pakiet papierów, jaki potrzebuje skupić, o ok. 45 mln zł więcej niż pierwotnie.

— Podniesienie ceny to ewidentnie ruch w stronę akcjonariuszy, który świadczy o tym, że nowa oferta jest przemyślana i najwyraźniej była wcześniej skonsultowana z rynkiem — mówi osoba zbliżona do transakcji. Jej zdaniem, podwyżka powinna zachęcić inwestorów do udziału w wezwaniu. Innym argumentem „za” są ostatnie rekomendacje domów maklerskich.

Większość analityków zaleca sprzedaż akcji Synthosu, a ich ceny docelowe są z reguły niższe od oferowanej w wezwaniu. Polskie przepisy zabraniają zmiany warunków wezwania na akcje, w tym np. ceny, częściej niż co pięć dni. Termin zakończenia wezwania na papiery Synthosu upływa 18 grudnia. To oznacza, że na kolejną podwyżkę nie ma co liczyć, bo nie będzie na nią czasu — chyba że termin zostanie przesunięty, czego nie można wykluczyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane