Sonda NASA przekroczyła granicę korony słonecznej

PAP , DI
opublikowano: 16-12-2021, 17:19

Parker Solar Probe udało się wlecieć w najbardziej zewnętrzny obszar atmosfery Słońca.

NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben

Sondzie kosmicznej NASA po raz pierwszy udało się przekroczyć granicę korony słonecznej. Parker Solar Probe sięgnęła najbardziej zewnętrznego obszaru atmosfery Słońca. Naukowcy ogłosili tę wiadomość teraz, podczas spotkania Amerykańskiej Unii Geofizycznej (AGU), ale w rozciągającą się miliony kilometrów od Słońca jego koronę sondzie udało się wlecieć już w kwietniu. Kilka miesięcy zajęło jednak zebranie danych i ich potwierdzenie.

— To fascynujące i ekscytujące — mówił pracujący nad projektem Nour Raouafi z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Parker Solar Probe wystartowała w 2018 r. i przekroczyła barierę najbardziej zewnętrznej części atmosfery Słońca w odległości 13 mln km od środka gwiazdy. Według badaczy udało się jej zanurzyć w tym obszarze co najmniej trzykrotnie, za każdym razem bezproblemowo.

— Korona słoneczna jest bardziej zapylona, niż nam się wydawało. Przyszłe słoneczne eskapady pozwolą nam lepiej zrozumieć pochodzenie wiatru słonecznego — powiedział Nour Raouafi.

Sonda ma zbliżać się do Słońca aż do 2025 r., gdy osiągnie właściwą orbitę. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane