Czytasz dzięki

Sondaż PGB: Kaczyński i Tusk po 23 proc., Cimoszewicz 19 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-09-2005, 09:11

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się na początku września, najwięcej głosów - po 23 proc. - zgromadziliby Lech Kaczyński i Donald Tusk - wynika z najnowszego sondażu Polskiej Grupy Badawczej (PGB). Poparcie dla obu kandydatów wzrosło o 2 proc. w porównaniu z sondażem z połowy lipca.

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się na początku września, najwięcej głosów - po 23 proc. - zgromadziliby Lech Kaczyński i Donald Tusk - wynika z najnowszego sondażu Polskiej Grupy Badawczej (PGB). Poparcie dla obu kandydatów wzrosło o 2 proc. w porównaniu z sondażem z połowy lipca.

    Trzeci w prezydenckim rankingu jest Włodzimierz Cimoszewicz. Poparcie dla tego kandydata deklaruje 19 proc. ankietowanych (o 3 proc. więcej niż w poprzednim sondażu).

    Kolejne miejsca w wyścigu do prezydenckiego fotela zajmują: Andrzej Lepper - 11 proc (-6), Maciej Giertych - 8 proc. (+1) i Zbigniew Religa - 6 proc. (bez zmian).

    Po 4 proc. badanych chce głosować na Marka Borowskiego (-1) i Jarosława Kalinowskiego (bez zmian). Niezmiennym od połowy lipca, jednoprocentowym poparciem legitymują się Henryka Bochniarz i Janusz Korwin-Mikke.

    Gdyby na początku września doszło do drugiej tury wyborów prezydenckich, i spotkali się w niej Donald Tusk i Lech Kaczyński, to obaj kandydaci otrzymaliby po 50 proc. głosów. Z kolei - według symulacji PGB - zarówno Kaczyński, jak i Tusk wygrywają w drugiej turze z Cimoszewiczem (odpowiednio 62-38 proc. i 60-40 proc.).

    Sondaż przeprowadzono w dniach 26-29 sierpnia na reprezentatywnej próbie 1148 osób powyżej 18 roku życia. PGB jest wspólnym przedsięwzięciem Ośrodka Badań Wyborczych i Biura Badania Opinii i Rynku Estymator.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane