SpaceX wybrał Teksas na swój port kosmiczny

Tadeusz StasiukTadeusz Stasiuk
opublikowano: 2014-08-05 10:22

Należąca do amerykańskiego miliardera Elona Muska firma Space Exploration Technologies planuje budowę pierwszego na świecie komercyjnego portu kosmicznego w pobliżu Brownsville w Teksasie donosi Bloomberg, powołując się na urząd gubernatora.

Ma on zapewnić 2,3 mln USD z Teksańskiego Funduszu Przedsiębiorczości na dofinansowanie stworzenia około 300 miejsc pracy w miejscu planowanej lokacji. Projekt ma przynieść około 85 mln USD inwestycji kapitałowych dla teksańskiej gospodarki. Stan zaoferował jeszcze dodatkowe 13 mln USD  pochodzące z SpacePort Trust Fund  na wsparcie rozwoju infrastruktury. Z kolei lokalne samorządy zadeklarowały około 5 mln USD. na wsparcie inicjatywy.

Elon Musk, dyrektor generalny Space Exploration Technologies  podczas prezentacji Manned Dragon V2 Space Taxi w kalifornijskim Hawthorne -  29 maja 2014 r. (fot. Bloomberg)
Elon Musk, dyrektor generalny Space Exploration Technologies podczas prezentacji Manned Dragon V2 Space Taxi w kalifornijskim Hawthorne - 29 maja 2014 r. (fot. Bloomberg)
None
None

Teksas przoduje od dziesięcioleci w wysiłkach całego narodu odnośnie podboju i  eksploatacji przestrzeni kosmicznej, więc zrozumiałe jest, że SpaceX wybrał nasz stan, dążąc do poszerzania granic komercyjnych lotów kosmicznych – napisał Rick  Perry, gubernator Teksasu w oświadczeniu.

Zlokalizowana w kalifornijskim Hawthorne firma SpaceX została założona przez Muska w 2002 r. Jak na razie projektuje, buduje i testuje rakiety. Jej celem jest umożliwienie życia na innych planetach. Firma wybrała region Brownsville, jeden z najbiedniejszych obszarów metropolitalnych w USA, który tym samym wygrał konkurencję z lokacjami w na Florydzie, w stanie Georgia i w Portoryko.

W największym mieście Teksasu, Houston jest zlokalizowane jedno z centrów kontroli  lotów NASA – Johnson Space Center.