Spada rentowność najmu mieszkań

AZA
opublikowano: 26-01-2010, 10:53

Wynajem mieszkań jest coraz mniej opłacalny, ale wciąż bardziej zyskowny niż lokaty bankowe.

Doradcy Open Finance zbadali rynki siedmiu największych polskich miast pod kątem zysków z wynajmu mieszkań. Wnioski? W większości miast inwestowanie w lokale na wynajem jest obecnie mniej opłacalne niż miesiąc wcześniej. Powodem są m.in. rosnące wymagania najemców, którzy są coraz bardziej wybredni. Na korzyść inwestycji w mieszkania pod wynajem przemawia za to spadek cen transakcyjnych, na podstawie których wyliczana jest rentowność najmu. Zyski pochodzące z wynajmu mieszkań zależą przede wszystkim od ceny zakupu mieszkania wraz z dodatkowymi opłatami, wysokości czynszu, kosztów remontu i opłat administracyjnych.

Zdaniem ekspertów Open Finance, inwestycja w zakup mieszkania jest nadal bardziej opłacalna niż trzymanie pieniędzy w banku, ale niższa niż zwrot z inwestycji w 10-letnie obligacje. W przyszłym miesiącu, w związku ze wzrostem inflacji, może być podobnie.

Jednak w perspektywie najbliższych miesięcy, gdy przewidywany jest spadek inflacji, wynajem mieszkania będzie się bardziej opłacać, a to dlatego, że oprocentowanie obligacji opartych o wskaźnik inflacji prawdopodobnie spadnie.

Eksperci Open Finance przypominają jednocześnie, że przychody z wynajmu obłożone są 8,5-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym, a zyski z inwestycji kapitałowych 19 proc. podatkiem.

Również dlatego wynajem mieszkań jest bardziej opłacalny niż lokaty bankowe.

None
None

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZA

Polecane