Spada rentowność najmu mieszkań

opublikowano: 14-02-2019, 22:00

Ceny mieszkań rosną szybciej niż stawki najmu, co obniża rentowność tego typu inwestycji, wynika z danych Home Brokera

Deweloperska spółka Echo Investment, inwestująca m.in. na rynku mieszkań (w tym mieszkań na wynajem), na dniach rozpoczyna przyjmowanie zapisów na obligacje. Inwestorzy indywidualni mogą kupić 4,5-roczne papiery o zmiennym oprocentowaniu, które w pierwszym okresie odsetkowym wyniesie około 5,2 proc. To nieco więcej niż można przeciętnie zarobić na najmie mieszkania, wynika z danych pośrednika, firmy Home Broker. Średnio dla największych miast jest to 5,02 proc., a prym wiedzie Gdańsk ze stawką 5,81 proc. Druga jest Warszawa (5,46 proc.), a trzeci Wrocław (5,27 proc.). Jest to rentowność liczona na podstawie cen z transakcji, przeprowadzonych przez klientów Home Brokera i siostrzanego Open Finance, a także ofert najmu z serwisu Domiportal.pl ze stycznia 2019 r., obniżonych o 5 proc. Jak zaznaczono w raporcie, przeciętna rentowność jest niższa niż pół roku temu, kiedy wynosiła 5,3 proc., a spadek wynika z jednej strony ze wzrostu cen mieszkań, a z drugiej — z rosnącej konkurencji, także ze strony coraz liczniejszych condohoteli, a więc obiektami z segmentu najmu krótkoterminowego.

— Rynek jest coraz bardziej nasycony, zwłaszcza że najem długoterminowy to jednak margines branży nieruchomości w Polsce, choć bez dwóch zdań dynamicznie się rozwijający — uważa Bartłomiej Baranowski z Domiporta.pl.

Home Broker i Open Finance obliczyły, że w ubiegłym roku ceny mieszkań wzrosły średnio o 15 proc. To obliczenia bazujące na danych obu pośredników. NBP obliczył natomiast dynamikę na 11 proc. dla sześciu największych miast w Polsce, nie licząc Warszawy, gdzie dynamikar/r wyniosła 5,1 proc. (to dane za trzeci kwartał 2018 r., świeższych jeszcze nie ma). Jest to prawdopodobnie dynamika najlepiej odpowiadająca prawdzie, bo eksperci banku centralnego korygują dane o takie cechy mieszkań, jak lokalizacja, powierzchnia użytkowa i standard wykończenia. Gdańskowi pod względem ceny metra kwadratowego wciąż daleko co prawda do Warszawy (6,66 tys. zł wobec 8,19 tys. zł), ale rentownością najmu netto miasto nad zatoką góruje, choć eksperci Home Brokera przypominają, że to rynek bardzo zróżnicowany, a lokalizacja w nadmorskim pasie rządzi się swoimi prawami. Dotyczy to w szczególności relatywnie większej popularności najmu krótkoterminowego, który ma swoje plusy (zyski są w nim nieporównanie wyższe niż w długoterminowym), ale także minusy (ryzyko dodatkowych kosztów, związanych z częstszymi remontami i większym nakładzie pracy).

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

To, że zarobek z najmu wcale nie jest pewien, a także potencjalne problemy z najemcami, dodatkowe remonty, wyposażenie lokalu — to najważniejsze czynniki ryzyka inwestycji w najem, które powodują, że oczekiwana rentowność zawiera premię w stosunku do bezpieczniejszych (bo do określonej wysokości gwarantowanych przez państwo) lokat.

„Podejmując decyzję o inwestycji w mieszkanie na wynajem należy też pamiętać, że obliczenia rentowności oparte są na statystyce, co oznacza, że część inwestorów zarobi więcej, a część mniej. Okazyjnie kupiony i dobrze wynajęty lokal przyniesie najwyższe dochody. Pod warunkiem oczywiście, że nie pojawią się nieoczekiwane kłopoty z najemcami” — komentują analitycy Home Brokera. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu