Spada rentowność włoskiego długu, rośnie indeks VIX

Bartosz Sawicki Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 07-09-2011, 11:08

Amerykańskie średnie giełdowe rozpoczęły nowy, skrócony ze względu na poniedziałkowe Święto Pracy tydzień od spadków, które początkowo przekraczały nawet dwa procent. Jednak wraz z upływem czasu indeksy odrabiały straty i ostatecznie indeks S&P 500 stracił 0,7 proc. i  finiszował na poziomie 1165 punktów.

Z kolei indeks Dow Jones Industrial Average kończył notowania 0,9  proc. pod kreską, na poziomie 11139 punktów. Papierek lakmusowy nastrojów na Wall Street, czyli indeks VIX tworzony w oparciu o opcje na indeks S&P 500 wzrósł ostatecznie o ponad 7 proc., do poziomu 37 punktów, a na początku sesji zbliżał się nawet do poziomu 40 punktów. Poziomem wsparcia w notowaniach indeksu S&P 500 będą okolice 1160 punktów. Z kolei średnia Dowa wykonała prostą korektę ABC, która wyhamowała w okolicach 50 – proc. zniesienia Fibonacciego sierpniowych spadków. Taki rozwój wypadków sugeruje, że indeks amerykańskich blue chipów będzie kontynuować zniżki. Czynnikiem, który może pozytywnie wpłynąć na notowania na Wall Street jest jutrzejsze wystąpienie Baracka Obamy w kongresie. Oczekiwane jest ogłoszenie obniżki podatków na kwotę 300 miliardów dolarów.

Na europejskich giełdach dominuje w dziś kolor zielony. Zyskują wszystkie główne indeksy. Słabo radzący sobie ostatnimi czasy frankfurcki indeks DAX zyskuje na wartości dzisiaj z rana ponad 2 proc, a jego wartość kształtuje się powyżej 5300 pkt. Podobne wzrosty odnotowuje główny indeks francuski CAC 40, który zwyżkuje również o ponad 2 proc. Na rodzimym rynku kapitałowym  nastroje także się polepszyły, a indeks WIG 20 zyskuje ponad 1,5 proc. i wynosi w godzinach porannych około 2330 pkt. Niemal identyczny wzrost procentowy odnotowuje indeks szerokiego rynku WIG, którego wartość z kolei wynosi z rana  około 39800 pkt. Lepsze nastroje na rynku przeważają ze względu na udaną sesję w Azji, podczas której wzrosty widoczne były pośród wszystkich najważniejszych indeksów. Największy wzrost odnotował koreański indeks KOSPI, który zyskał ponad 3,5 proc. Natomiast najistotniejszy indeks azjatycki – tokijski Nikkei 225 – zyskał na zamknięciu 2 proc.

Po raz pierwszy od dłuższego czasu, o kilkanaście punktów bazowych spadają rentowności 10 – letnich, benchmarkowych obligacji skarbowych, które obecnie kształtują się na poziomie 5,33 proc. Symboliczne zniżki obserwujemy również na rynku CDS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Spada rentowność włoskiego długu, rośnie indeks VIX