Czytasz dzięki

Spada VAT na e-booki

opublikowano: 30-10-2019, 22:00

Od 1 listopada zaczną obowiązywać niższe stawki na wydawnictwa elektroniczne. A wraz z nimi także prawo do Wiążącej Informacji Stawkowej.

Pierwsze zmiany w podatku od towarów i usług (VAT), przewidziane w nowej matrycy jego stawek, właśnie wchodzą w życie. Od 1 listopada tego roku wydawnictwa prasowe (gazety, dzienniki, czasopisma) i książkowe (książki, broszury, nuty, mapy) w postaci elektronicznej nie będą już objęte podstawową i zarazem maksymalną stopą tego podatku, czyli w wysokości 23 proc. Dla e- -prasy spadnie ona do 8 proc., a dla e-booków — do 5 proc.

— W naszej opinii zmiany w stawce VAT wpłyną pozytywnie na ofertę wydawniczą e-książek i ich jakość. Natomiast cena pozostanie na zbliżonym poziomie. Ich potencjalna obniżka zależy w głównej mierze od decyzji naszych dostawców — mówi Mikołaj Małaczyński, prezes i założyciel Legimi.

Jego zdaniem aktualnie branża wydawców skłania się ku utrzymaniu cen brutto i zwiększeniu swoich marż, wykorzystując pozytywne zmiany w stawce VAT.

— Jest to w pewnym sensie zrozumiałe. W ostatnim czasie wydawcy udzielali znacznych rabatów na formaty elektroniczne w porównaniu z wydaniami papierowymi. Miało to wpłynąć na dynamikę rozwoju rynku i zachęcić do legalnych zakupów — wyjaśnia Mikołaj Małczyński.

Wraz z tą obniżką podatku przedsiębiorcy uzyskają prawo występowania do fiskusa o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS), potwierdzającej właściwe stosowanie przez nich stawki na wydawnictwa elektroniczne. W tym przypadku WIS ma dotyczyć stanu prawnego obowiązującego od 1 listopada tego roku. Co prawda od tej daty wszyscy podatnicy VAT uzyskają prawo ubiegania się o WIS, ale gdy jej przedmiotem będzie opodatkowanie produktów i usług innych niż e-prasa czy e- -booki, dokument ten będzie odnosił się do sytuacji prawnej dopiero od 1 kwietnia 2020 r. Wtedy bowiem — przypomina resort finansów — zaczną być stosowane nowe przepisy regulujące sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT oraz nowa matryca stawek tego podatku.

Ma to umożliwić podatnikom zapoznanie się z nowym systemem i wcześniejsze otrzymanie istotnych dla nich informacji dotyczących opodatkowania towarów i usług w nowych realiach. W kwietniu przyszłego roku istotne obniżki stawek, bo do 5 proc., obejmą np. owoce tropikalne i cytrusowe, pieczywo, zupy, żywność homogenizowaną, produkty dla niemowląt i dzieci (żywność dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe) oraz niektóre artykuły higieniczne.

WIS będą wydawane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane