Spada wycena TU Europa

Tomasz Furman
opublikowano: 09-01-2001, 00:00

Spada wycena TU Europa

Podczas wczorajszych notowań jednolitych akcje Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa z siedzibą we Wrocławiu straciły w stosunku do piątkowego kursu aż 15 proc. i kosztowały zaledwie 8,50 zł. Co gorsza, jest to cena zaledwie o 0,1 zł wyższa od rocznego minimum, które walory spółki osiągnęły pod koniec lutego 2000 roku. Obecni akcjonariusze nie mogą mieć powodów do zadowolenia, zwłaszcza gdy wezmą pod uwagę kurs, jaki mogli osiągnąć jeszcze kilka tygodni temu. Wówczas uzyskanie ceny na poziomie około 14 zł nie było specjalnym problemem.

Powodów znaczącej przeceny TU Europa jest zapewne kilka. Najważniejszym wydaje się jednak emisja 5,25 mln akcji serii G po cenie emisyjnej równej wartości nominalnej, tj. po 4 zł. Spółka wyznaczyła na 30 grudnia dzień ustalenia prawa poboru tych walorów. Dzięki temu, akcjonariusze w zamian za każdy dotychczas posiadany papier wartościowy spółki będą mogli nabyć dwie akcje nowej emisji. Obecnie realizacja takiego przedsięwzięcia daje jeszcze zysk. Jeżeli jednak ktoś kupił akcje np. po 14 zł, a kurs giełdowy TU Europa spadnie do poziomu 7,3 zł, to niedawni nabywcy zaczną tracić na takiej inwestycji.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę wszystkie ryzyka, jakie mogą wystąpić, i koszty, jakie mogą powstać do momentu wejścia nowych akcji do obrotu giełdowego. Wystarczy tu wymienić tylko ryzyko niedojścia emisji do skutku czy ewentualne problemy z rejestracją podwyższenia kapitału akcyjnego. Nikt nie twierdzi, że one wystąpią, jednak nie można ich wykluczyć. Dodatkowo, każde wydłużenie terminu debiutu nowych akcji oznacza tak naprawdę rezygnację z potencjalnych zysków, możliwych do uzyskania chociażby w przypadku ulokowania tych środków w banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy