Spadają ceny mięsa, paliwa wciąż drożeją

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 06-03-2000, 00:00

Spadają ceny mięsa, paliwa wciąż drożeją

Po raz drugi w tym roku Agencja Rynku Rolnego skupi z rynku 40 tys. ton wieprzowiny. Ta interwencja ma zapobiec dalszym spadkom cen tego towaru.

WSZYSTKO wskazuje na to, że już wkrótce agencja rozpocznie kolejny skup półtusz. Wstępne ustalenia zakładają zdjęcie z rynku około 40 tys. ton tego surowca. Prawdopodobnie ARR zaproponuje rolnikom za półtusze w klasie E i U 5,10 zł za kilogram oraz 4,00 zł za kilogram w klasie R. Koszt zakupu, transportu i przechowywania wieprzowiny ma wynieść 244 mln zł. Przedstawiciele rządu zapewniają, że kwota ta została zaplanowana w tegorocznym budżecie na taką interwencję, więc nie spowoduje dodatkowych kosztów.

JEDNAK specjaliści nie przewidują, by interwencja agencji przyniosła radykalną zmianę sytuacji na rynku mięsa. Utrzymująca się — nieprzerwanie od wielu miesięcy — wysoka podaż wieprzowiny może być jeszcze odczuwalna do połowy 2000 roku. Zatem na efekty przyjdzie poczekać.

JUŻ na początku roku sporo obiecywano sobie po uruchomieniu skupu zorganizowanego przez agencję na uzupełnienie rezerw państwowych. Część analityków spodziewała się, że w kilka tygodni po rozpoczęciu skupu powinna zdecydowanie ograniczyć się nadpodaż wieprzowiny. Wówczas także zdecydowano się na zakup 40 tys. ton półtusz. Jednak okazuje się, że na pełne zrównoważenie rynku przyjdzie nam jeszcze poczekać. Natomiast hodowcy liczący na szybki wzrost cen trzody chlewnej muszą uzbroić się w cierpliwość.

Zupełnie inaczej zachowuje się rynek paliw. Tam podwyżki stają się niemal codziennością. Tylko w ubiegłym tygodniu Rafineria Gdańska dwukrotnie ogłaszała wzrost paliw. Najpierw w minioną środę podniosła ceny hurtowe wszystkich gatunków benzyny średnio o 55-60 zł na tonie i oleju napędowego o 50 zł. Po czym już dwa dni później zdecydowała się na podobny krok. Jej efektem jest dzisiejszy wzrost cen wszystkich gatunków benzyny o 90 zł na tonie i oleju napędowego o 60 zł na tonie.

RG podaje, że powodem ostatniej podwyżki są wysokie ceny ropy i paliw na rynku europejskim. Zresztą podobnie argumentowano pięć wcześniejszych podwyżek, które rafineria zdążyła przeprowadzić w tym roku. W sobotę ceny podniósł też PKN.

TYMCZASEM na światowych giełdach notowania ropy i jej produktów w ostatnich dniach biły kolejne rekordy. Zachodni analitycy podkreślają dosyć napiętą sytuację, jaka utrzymuje się na rynku. Wydaje się, że ta nerwowa atmosfera powinna utrzymać się do 27 marca. W tym dniu kraje OPEC zdecydują, czy zwiększyć dotychczasowe limity wydobywcze. Zwiększenie limitów przesądziłoby o spadku cen ropy naftowej, a tym samym jej produktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Spadają ceny mięsa, paliwa wciąż drożeją