Spadające bezrobocie wspiera funta

  • Marcin Kiepas
19-12-2013, 08:10

W październiku stopa bezrobocia nieoczekiwanie spadła w Wielkiej Brytanii do 7,4 z 7,6 proc., szybko zbliżając się do wyznaczonego przez Bank Anglii celu na poziomie 7 proc., którego osiągnięcie warunkuje pierwsze podwyżki stóp procentowych.

Przedstawiciele banku centralnego zarzekają się wprawdzie, że taki spadek bezrobocia nie oznacza automatycznie podwyżek kosztu pieniądza, jednak niewątpliwie poprawa sytuacji przybliża ten moment. W tej sytuacji nie mogło dziwić, że funt zareagował na dane zdecydowanym umocnieniem — nawet mimo że Bank Anglii ostrzegł, że mocny funt może zagrozić ożywieniu. W środę o godzinie 16.15 kurs GBP/USD testował poziom 1,64 USD. Na wykresie dziennym została wyrysowana długa popytowa świeca. Uzupełniając ten obraz o wtorkową obronę strefy wsparcia 1,6256-1,6260, możemy mówić o zakończeniu korekty spadkowej i powrocie do zwyżek. Pierwszym celem jest 1,6746 — maksimum z 2011 r. Układ sił zmieni się z chwilą spadku GBP/USD poniżej 1,6256. Przełamanie 1,6150, czyli pięciomiesięcznej linii hossy, będzie sygnałem sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas, Admiral Markets

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Spadające bezrobocie wspiera funta