Spadek ISM spowodował spadki cen akcji

Marek Druś
opublikowano: 02-08-2011, 00:00

Na europejskich rynkach akcji panowała w poniedziałek huśtawka nastrojów. Początkowy wybuch optymizmu po ogłoszeniu, że w USA doszło do porozumienia w sprawie podwyższenia limitu zadłużenia, zastąpił strach, że największa gospodarka świata ostro hamuje. Spadła wartość 18 z 20 europejskich indeksów branżowych. Taniały mocno banki. Przed przeceną obronił się HSBC, który poinformował o 35-procentowym wzroście półrocznego zysku, a także o planach zwolnienia 5 tys. pracowników (ma to dać do 3,5 mld USD oszczędności). Spadały kursy spółek z branży motoryzacyjnej, m.in. Porsche, BMW i Michelina.

Na Wall Street euforia po wiadomości o porozumieniu trwała 30 minut. Potem nastroje popsuł niższy, niż prognozowano, odczyt indeksu ISM. Kolejny sygnał, że gospodarka USA hamuje, spowodował zwiększoną podaż akcji. Wzrósł popyt na bezpieczniejsze aktywa. Drożało złoto, a rentowność obligacji skarbowych spadła do najniższego poziomu w tym roku. Najmocniej z 10 segmentów SP500 traciły spółki ochrony zdrowia. To skutek ogłoszonego przez Medicare cięcia wydatków. Największe spadki kursów wśród blue chipów notowały koncerny farmaceutyczne Merck i Pfizer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spadek ISM spowodował spadki cen akcji