Spadek jena podbił kursy akcji w Japonii

Paweł Kubisiak
28-12-2001, 00:00

Czwartkowa sesja na azjatyckich parkietach zakończyła się zwyżkami większości indeksów. W Japonii indeks Nikkei wzrósł o 2,6 proc. Jednocześnie wartość jena w stosunku do dolara osiągnęła 3-letnie minimum, wynoszące 132 jeny.

Przecena japońskiej waluty może się pogłębić, gdyż politycy są zainteresowani jej osłabieniem. Niepokojącą informacją jest spadek japońskiej produkcji przemysłowej o 1,8 proc. w listopadzie, do poziomu najniższego od 14 lat. Jednak niski kurs jena zwiększa konkurencyjność japońskiego eksportu i rynek zdominowały nadzieje, że właśnie eksport pobudzi znajdującą się w recesji gospodarkę. Szczególnie dużym popytem cieszyły się akcje eksporterów.

Pozostałe giełdy Dalekiego Wschodu zdominowały zwyżki akcji spółek technologicznych, związane z ostatnimi wzrostami na Nasdaq. W Seulu indeks Kospi zarobił 2,3 proc., a liderem wzrostów był LG Electronics, który zyskał 3,9 proc. Ponad 4 proc. zyskała wycena drugiego na świecie producenta stali Pohang Steel and Iron, który zapowiedział wzrost zysków w przyszłym roku.

Wskaźnik Hang Seng zyskał 1,3 proc., dzięki HSBC, który odrabia straty po ostatniej przecenie związanej z kłopotami Argentyny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Spadek jena podbił kursy akcji w Japonii