Spadek nie dotknął DWS Top 25 Małych Spółek

Artur Szymański
opublikowano: 14-11-2005, 00:00

Październik nie był udany dla posiadaczy jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Szczyt hossy na GPW wypadł na początku miesiąca, a w kolejnych tygodniach nastąpiła realizacja zysków. Dlatego przed zarządzającymi stanęło zadanie ochrony powierzonych im pieniędzy klientów. Strat zdołał uniknąć tylko jeden fundusz inwestujący na krajowym rynku. Wybrańcem losu jest DWS Top 25 Małych Spółek. Natomiast z grona funduszy lokujących środki poza granicami Polski zyski przyniosły BPH Top Ameryka i BPH Top Europa.

Tajemnica sukcesu zwycięzcy październikowej edycji rankingu „PB” zawiera się w dwóch ostatnich słowach nazwy. To właśnie firmy o średniej i małej kapitalizacji, w których akcje DWS Top 25 Małych Spółek inwestuje, nie dały się porwać odpływowi kapitału z parkietu. WIG20 stracił w październiku ponad 7 proc. Tymczasem indeks DWS MS, służący ocenie wyników inwestycyjnych funduszu DWS, zanotował minimalny spadek o 0,07 proc. Sama zaś jednostka uczestnictwa wzrosła prawie o 0,8 proc. Posiadacze jednostek tego funduszu nie mają jednak powodów do radości. Po dziesięciu miesiącach ujemna stopa zwrotu wynosi 5,2 proc., co jest najgorszym wynikiem w gronie funduszy uwzględnionych w rankingu „PB”. To wina giełdowej koniunktury, która w tym roku premiuje przede wszystkim akcje największych spółek, będących poza zasięgiem DWS Top 25 Małych Spółek.

Na przeciwnym biegunie plasuje się fundusz Arka Akcji, który w 2005 r. dał zarobić już 24,7 proc. Wprawdzie niemożliwe było uniknięcie strat w październiku, ale zarządzającym udało się je zminimalizować. W czołówce rankingu funduszy akcyjnych nie doszło do żadnych zmian: Arka nadal jest na prowadzeniu. Po piętach depczą jej Skarbiec Akcja i UniKorona Akcje, lecz czas działa na korzyść lidera. Do końca rywalizacji zostały już tylko dwa miesiące. Z rankingu ubył jeden uczestnik. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, fundusz Skarbiec Net został połączony ze Skarbcem Akcja.

Zwycięzcą tegorocznego rankingu można już śmiało obwołać fundusz zrównoważony Arki, który uciekł rywalom bardzo daleko. Szanse na doścignięcie go przez drugi w klasyfikacji Citi Zrównoważony są nikłe. Lider zgromadził na koncie już 16 pkt, podczas gdy Citi ma ich tylko 7. Dzieli je więc przepaść, a znając zarządzających Arki, będą oni chcieli powiększyć ten dystans. Podobna sytuacja jest na dole rankingu, gdzie na dnie spoczywa DWS Zrównoważony z balastem -14,5 pkt. Drugi od końca Millennium Zrównoważony ma 6 pkt ujemnych, a to oznacza, że DWS nie ma już szans opuścić niechlubnej ostatniej pozycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu