Spadek PKB Japonii większy niż szacowano

aktualizacja: 08-06-2018, 06:50

Gospodarka Japonii miała słaby kwartał, głównie z powodu spadku globalnego popytu. Analitycy spodziewają się jednak poprawy.

PKB Japonii spadł o 0,6 proc. w pierwszym kwartale w ujęciu zanuualizowanym, wynika ze skorygowanych szacunków. Wcześniejszy odczyt był lepszy.
W porównaniu kwartał do kwartału PKB Japonii spadło o 0,2 proc. Oczekiwano spadku o 0,1 proc.

Tokio, Japonia (FOT. Wikipedia)
Zobacz więcej

Tokio, Japonia (FOT. Wikipedia)

Tomo Kinoshita, główny ekonomista Nomura Securities uważa, że słabość pierwszego kwartały wynikała głównie ze słabego popytu globalnego, co mamy już za sobą.

- Patrząc w przyszłość jesteśmy większymi optymistami co do USA i Unii Europejskiej i to powinno japońskiemu eksportowi odzyskać dynamikę, co pomoże całej gospodarce – powiedział.  

Podobnego zdania jest Norio Miyagawa z Mizuho Securities, który prognozuje, że gospodarka Japonii będzie rosła w drugim kwartale o 1 proc. w ujęciu zannualizowanym. 

W odrębnym komunikacie poinformowano, że w kwietniu nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Japonii sięgnęła w kwietniu 1,8 bln JPY (16,4 mld USD).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Spadek PKB Japonii większy niż szacowano