Spadek PKB Niemiec w IV kw ok 0,25 proc-Bundesbank

opublikowano: 20-02-2002, 12:30

FRANKFURT (Reuters) - Niemcy odnotowały w czwartym kwartale spadek Produktu Krajowego Brutto (PKB) o około 0,25 procent licząc kwartał do kwartału, podał w środę Bundesbank. Wielu analityków spodziewało się większego spadku.

Dane te potwierdzają jednak, że największa gospodarka strefy euro znajduje się w recesji. Nieznaczny spadek PKB odnotowano w drugim kwartale, a w trzecim wyniósł on 0,1 prcoent.

"Pierwsze szacunki dotyczące PKB pokazują, że spadek wyniósł około ćwierć procent w porównaniu z trzecim kwartałem 2001 roku" - podał niemiecki bank centralny w lutowym biuletynie.

Bundesbank poinformował także, że licząc rok do roku wzrost PKB oscylował wokół zera.

Zdaniem ekspertów banku coraz liczniejsze wskaźniki pokazują, że sytuacja gospodarcza zarówno w Niemczech jak i na świecie stabilizuje się, co daje nadzieję na poprawę sytuacji.

"Trend spadkowy wydaje się zmierzać ku końcowi" - napisano w biuletynie.

Wśród czynników sprzyjających ożywieniu gospodarczemu eksperci Budnesbanku wymieniają niski poziom stóp procentowych, spadek cen ropy oraz kurczące się zapasy przedsiębiorstw.

Wśród negatywnych zjawisk, które mogą stanąć na przeszkodzie szybkiej poprawie sytuacji w Niemczech bank wymienia złe nastroje wśród konsumentów i rekordowo wysoki poziom bezrobocia, który także nie wpływa dodatnio na skłonność Niemców do wydawania pieniędzy.

Oficjalne dane na temat PKB w czwartym kwartale zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu przez Niemiecki Urząd Statystyczny.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Spadek PKB Niemiec w IV kw ok 0,25 proc-Bundesbank