Spadek zysków spółek jest już w cenach

Oczekiwany na ten rok spadek zysków spółek nie powinien popsuć nastrojów na globalnych rynkach akcji, bo kluczem będzie polityka pieniężna, uważa Yianos Kontopoulos z banku UBS.

Yianos Kontopoulos, szef strategii makroekonomicznej w UBS.
Zobacz więcej

Yianos Kontopoulos, szef strategii makroekonomicznej w UBS. Bloomberg

W tym roku wynik netto spółek z amerykańskiego indeksu S&P500 pozostanie niezmieniony w porównaniu z 2018 r., a w skali globu zyski zmniejszą się o 5 proc., prognozuje James Bevan z towarzystwa CCLA Investment Management. Zdaniem Yianosa Kontopoulosa, szefa strategii makroekonomicznej w UBS, te szacunki są prawdopodobne, jednak nie powinny mieć poważniejszego negatywnego wpływu na nastroje inwestorów.

- Takie oczekiwania są już uwzględnione w notowaniach globalnych akcji. W ciągu najbliższych kilku tygodni najważniejsze będą nie prognozy wzrostu, ale wsparcie ze strony banków centralnych – ocenia Yianos Kontopoulos, który w poniedziałek dyskutował z Jamesem Bevanem na antenie telewizji Bloomberg.

Zdaniem specjalisty UBS prognozy słabych wyników zyskają na znaczeniu, dopiero jeśli do końca marca nie będzie postępów w kwestii łagodzenia polityki banków centralnych. Tymczasem jeśli Fed, który już zasygnalizował zmianę polityki, będzie się jej trzymał, a łagodzić podejście będą też banki strefy euro i Chin, spotka się to z korzystnym przyjęciem ze strony inwestorów, zapowiada Yianos Kontopoulos. Mimo to zdaniem Jamesa Bevana większego wpływu na wyniki nie będzie miał nawet korzystny przebieg negocjacji handlowych między USA i Chinami. W wycenach spółek cyklicznych i reprezentantów sektora finansowego w Europie wciąż uwzględnione są dobre wiadomości, a ze strefy euro takich wiadomości w najbliższej przyszłości nie należy się spodziewać, ocenia główny zarządzający CCLA IM.

- Będziemy świadkami wielu obniżek prognoz wyników europejskich spółek – ostrzega James Bevan.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy