Spadki na europejskich rynkach akcji

opublikowano: 22-09-2022, 10:48
aktualizacja: 22-09-2022, 10:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 spada w czwartek rano o 0,8 proc. w reakcji na doniesienia z USA.

Spadają kursy 451 spółek z indeksu. Na początku sesji wyprzedaż była szersza, Stoxx Europe 600 tracił nawet 1,5 proc., ale w miarę upływu czasu pojawiało się więcej chętnych na przecenione akcje. Głównym tematem na rynkach jest środowa decyzja FOMC o podwyższeniu stóp procentowych kolejny raz o 75 pkt. bazowych, a także projekcja sugerująca wyższą niż oczekiwano stopę końcową w obecnym cyklu podwyżek. W Europie Isabel Schnabel z zarządu EBC w opublikowanym w czwartek wywiadzie mówiła o konieczności dalszego podwyższania stóp przez bank centralny strefy euro nawet w obliczu osłabienia gospodarki. Podobnie jak w USA, rosną rentowności krótkoterminowych obligacji, a spadają długoterminowych. Rentowność „dwulatek” Niemiec rośnie w czwartek rano o prawie 5 pkt. bazowych do 1,797 proc.

Podaż przeważa w 17 z 19 głównych segmentach europejskiego rynku akcji. Najmocniej tanieją spółki usług finansowych, budowlane (po -1,7 proc.) i nieruchomości (-2,2 proc.). Jako jedyne przewagę popytu notują spółki zajmujące się żywnością i napojami (0,2 proc.) oraz banki (0,6 proc.).

W Londynie FTSE100 spada o 0,3 proc., a najmocniej tanieją akcje Polymetal International (-9,7 proc.), zajmującego się wydobyciem złota i srebra w Rosji. W Paryżu spadają kursy 31 z 40 francuskich blue chipów, co skutkuje zniżką CAC40 o 0,6 proc. Najmocniej traci Unibail-Rodamco-Westfield (-4,1 proc.) z rynku nieruchomości komercyjnych. We Frankfurcie DAX spada o 0,4 proc. przy taniejących 31 z 40 spółkach z indeksu. Najmocniej spada kurs Fresenius Medical Care (-3,6 proc.) z branży ochrony zdrowia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane