Spadki na rynku miedzi uruchomiły wyprzedaż akcji

  • Roman Przasnyski
opublikowano: 19-03-2014, 17:13

Na zachodzie wspinaczka, u nas osuwanie się indeksów, to najkrótszy obraz sytuacji na giełdach w pierwszej części dnia. Inwestorzy sprawiali wrażenie czekających na jakiś impuls. Nieoczekiwanie dla naszych graczy nadszedł z rynku surowców, a konkretnie miedzi. Spadek cen kontraktów na ten metal pogrążył akcje KGHM, a za nimi podążyły wszystkie wskaźniki.

Wskaźniki naszych największych spółek zaczęły sesję od sięgającej 0,2 proc. zwyżki. Nieco słabszy strat miały mWIG40 i sWIG80, ale z czasem nie tylko odrobiły dystans, ale wyszły na prowadzenie. Generalnie zmiany jednak były niewielkie. W segmencie blue chips pierwsze dwie godziny należały zdecydowanie do niedźwiedzi. WIG20 w tym czasie stracił ponad 20 punktów i znalazł się 0,5 proc. poniżej wtorkowego zamknięcia. Późniejsze odrabianie strat szło opornie, a ponowne wyjście nad kreskę okazało się krótkotrwałe. Inwestorzy reagowali na to co dzieje się w Paryżu i Frankfurcie, choć chętniej się bali, niż ruszali do zakupów. Co ciekawe, obawy zupełnie omijały nasz rynek walutowy, na którym złoty wyraźnie się umacniał. Od rana kiepską formę prezentowały akcje KGHM, podążając śladem notowań kontraktów na miedź, spadających wczesnym popołudniem o ponad 1 proc. W tym czasie papiery kombinatu zniżkowały o 1,8 proc. Niewielki poranny optymizm z czasem ulatniał się z większości papierów. Dotyczyło to w szczególności walorów PGE i Tauronu, które rażą słabością nie pierwszy dzień. Wczesnym popołudniem traciły po ponad 1 proc. Podobnie było z akcjami Orange, które od 0,5 proc. zwyżki przeszły do 2 proc. spadku. Ten scenariusz z nieco mniejszą dynamiką powielały akcje PZU. Tendencji tej nie poddawały się jedynie banki.

W tym segmencie wyróżniały się papiery Pekao, drożejące po południu o 1,5 proc. Sytuacja wyraźnie pogorszyła się po publikacji słabszych danych o produkcji przemysłowej. Jednak to nie one były prawdopodobnie sygnałem do wyprzedaży akcji. Niemal wszystkie papiery znalazły się na minusie i pogłębiały skalę spadku, wyjątkiem były jedynie akcje Pekao, Banku Handlowego i Kernela. Walory KGHM poszły w dół aż o ponad 5 proc. W ich przypadku taka była reakcja na kolejne tąpnięcie kontraktów na miedź, spadających o ponad 2 proc. O ponad 3,5 proc. taniały momentami akcje Orange.

Indeks średnich firm trzymał się znacznie lepiej, do momentu popołudniowego załamania rynku, ani na chwilę nie spadając wyraźnie pod kreskę i starając oddalić jak najbardziej na północ od poziomu wtorkowego fixingu. Popyt jednak nie wykazywał większego zapału, a mWIG40 dobre zachowanie zawdzięczał głównie największym spółkom, wchodzącym także w skład WIG30, czyli CCC, którego akcje zwyżkowały wczesnym popołudniem o prawie 2 proc. oraz drożejącym o 1,7 proc. papierom ING BSK. Po około 3 proc. w górę szły też walory Budimeksu, Kruka i Midasa. W przypadku większości pozostałych zyskujących na wartości papierów, zwyżki nie przekraczały kilku dziesiątych procent. Po ponad 2 proc. w dół szły papiery Agory i Rovese, a niewiele im ustępowały akcje Wawela. Spośród szerszego grona firm, przekraczającą 9 proc. zwyżką wyróżniały się papiery Elektrobudowy. W tym przypadku mamy do czynienia z dynamicznym odrabianiem strat. Warto zwrócić uwagę, że walory Elektrobudowy mocno drożeją przy utrzymujących się drugi dzień z rządu bardzo dużych obrotach, rzadko spotykanych na tym rynku. Spółka opublikuje wyniki za 2013 r. w najbliższy piątek.

Na głównych giełdach europejskich inwestorzy optymizmem nie tryskali, ale indeksy przez większą część dnia trzymały się na plusie. Po południu CAC40 zyskiwał 0,2 proc., a DAX rósł o 0,6 proc. Nastroje pogorszyło niezdecydowanie graczy zza oceanu. Wskaźniki szły w dół na większości giełd naszego regionu.

WIG20 i WIG30 zakończyły dzień zniżką po 0,8 proc., WIG spadł o 0,6 proc., mWIG40 o 0,4 proc., a sWIG80 zyskał 0,2 proc. proc. Obroty wyniosły 850 mln zł.


To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Open Finance

Polecane