Spadki na Wall Street pomimo dobrego CPI

opublikowano: 14-09-2021, 22:39

Dow Jones tracił na zamknięciu 0,8 proc., a S&P500 spadał o 0,6 proc. Nasdaq zaliczył piątą zniżkę z rzędu, tym razem tracąc 0,45 proc.

Lepsze niż oczekiwano dane o inflacji cen detalicznych w sierpniu nie zapobiegły przecenie na amerykańskich rynkach akcji we wtorek choć początek sesji mógł to sugerować. Eksperci wskazywali, że do trwałej poprawy nastrojów potrzebne jest oprócz niskiej dynamiki cen także przekonanie o trwałości ożywienia gospodarczego, na co nie wskazywały w ostatnim czasie inne dane makro. Tym ważniejsza będzie publikacja w środę danych o produkcji przemysłowej, a w czwartek o sprzedaży detalicznej w sierpniu. Dane o inflacji w sierpniu, najniższej w ujęciu bazowym od lutego, pomogły jedynie rynkowi obligacji budząc nadzieję na opóźnienie przez Fed rozpoczęcia redukcji zakupów długu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na zamknięciu taniały prawie 3 na każde 4 spółki z S&P500. Podaż przeważała we wszystkich 11 głównych segmentach indeksu. Najmocniej taniały akcje spółek materiałowych, przemysłowych (po -1,2 proc.), finansowych (-1,4 proc.) i energii (-1,5 proc.). Relatywnie najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty IT i ochrony zdrowia (po -0,1 proc.).

Tylko 2 z 30 blue chipów ze średniej przemysłowej Dow Jones zakończyły sesję wzrostem kursu. To producenci oprogramowania salesforce.com (0,1 proc.) i Microsoft (0,9 proc.). Największe spadki kursów notowali producent ciężkiego sprzętu budowlanego Caterpillar i właściciel sieci aptek Walgreens Boots Alliance (po -1,9 proc.).

Na Nasdaq staniało ponad 70 proc. z notowanych na tym rynku ponad 3,8 tys. spółek. Wśród tych o największej kapitalizacji mocno staniał gigant kablowy Comcast (-7,3 proc.) po tym jak jego dyrektor finansowy zasugerował mniejszą niż oczekiwano liczbę dodanych w tym kwartale subskrybentów usługi dostępu do Internetu. W grupie FAANG przed spadkiem kursu obronił się jedynie Facebook (0,01 proc.). Najmocniej spadł kurs Netflixa (-2,0 proc.). Tradycyjnie po prezentacji nowego iPhone’a taniały także akcje Apple (-1,0 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane