Spadki po FOMC

opublikowano: 26-09-2018, 22:17

Dow Jones tracił na koniec sesji 0,4 proc. S&P500 kończył dzień zniżką o 0,3 proc. Nasdaq spadł o 0,2 proc.

Głównym wydarzeniem śledzonym w środę przez rynki była decyzja FOMC w sprawie stóp. Zaskoczenia nie było. Podwyżka miała oczekiwaną wielkość, z komunikatu zniknęło także określenie polityki jako akomodatywnej. Pierwszą reakcją rynku był wzrost cen akcji. Potem nastroje zaczęły się pogarszać, co zbiegło się w czasie z konferencją szefa Fed, Jerome Powella. Czy to jego wyjaśnienia spowodowały, że sesja zakończyła się spadkiem, trudno powiedzieć. Pojawiły się doniesienia, że część rynku uznała pozbycie się „akomodatywności” z komunikatu jako sygnał, że cykl podwyżek stóp zbliża się do końca. Wówczas zapewnienie szefa Fed, że zniknięcie określenia nie oznacza zmiany polityki mogło wywołać rozczarowanie.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Na zamknięciu spadki przeważały w 7 z 11 głównych segmentach S&P500. Najmocniej traciły spółki finansowe (-1,3 proc.), nieruchomości (-1,15 proc.) oraz użyteczności publicznej, materiałowe i energii (po -1,0 proc.). Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych, ochrony zdrowia (po 0,2 proc.) i usług telekomunikacyjnych (0,4 proc.).

Na zamknięciu taniało 69 proc. spółek z S&P500. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones staniało 23. Najmocniej spadały kursy spółek finansowych American Express  (-1,7 proc.) i Goldman Sachs (-1,6 proc.) oraz giganta rynku materiałowego DowDuPont (-1,5 proc.). Najmocniej drożały akcje sieci aptek Walgreens Boots Alliance (1,1 proc.), koncernu medialno-rozrywkowego Walt Disney (1,6 proc.) i giganta IT IBM (1,85 proc.).
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu