Spadkobierca Rothschildów skarży Wiedeń

opublikowano: 27-01-2020, 22:00

Geoffrey Hoguet, członek najbogatszej w historii świata rodziny bankierów, pozwał w sądzie miasto Wiedeń — napisał „The Local”.

Domaga się reparacji wojennych, oskarżając miasto o trzymanie w mocy nazistowskich dekretów i „plądrowanie” jednej z fundacji Rothschildów pomagającej osobom z chorobami psychicznymi. „The Financial Times” twierdzi, że chodzi o największą do tej pory kwotę roszczeń powojennych od spadkobierców ofiar nazistów. Historia fundacji, która stała się osią sporu sądowego, jest już dawno zapomniana.

Powstała na początku ubiegłego wieku z woli Nathaniela Freiherra von Rothschilda i zarządzała m.in. funduszem charytatywnym (110 mln USD), który pozostawił jej w spadku po swojej śmierci. W 1939 r. naziści skonfiskowali jej majątek, na który składały się m.in. dwa funkcjonujące sanatoria. Po wojnie, w 1952 r., władze Wiednia przywróciły fundację do życia i zaczęły zarządzać jej majątkiem.

W akcie oskarżenia pada zarzut, że władze Wiednia działają tak, jakby konfiskaty żydowskiego majątku, ogłaszane przez nazistów dziesiątki lat temu (Austria w czasie II światowej wojny była jednym z głównych sojuszników hitlerowskiej III Rzeszy), miały wciąż moc prawną. Geoffrey Hoguet jest potomkiem młodszego brata Nathaniela Freiherra von Rothschilda (na zdjęciu

Palais Albert Rothschild — jeden z pięciu pałaców rodziny Rothschildów zbudowanych pod koniec XIX w. w Wiedniu).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane