Spadła emisja CO2 w Chinach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-11-2021, 13:08

Po raz pierwszy od rozpoczęcia ożywienia gospodarczego po załamaniu wywołanym pandemią koronawirusa w Chinach odnotowano spadek emisji dwutlenku węgla. Problem w tym, że w dużej mierze było to wynikiem ograniczeń w produkcji wywołanych problemami z dostawami energii, informuje Reuters.

Adobe Stock

Według tzw. Carbon Brief, raportu opracowywanego przez Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), emisja CO2 w Państwie Środka zmniejszyła się w okresie lipiec-wrzesień 2021 r. o 0,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Do spadku doszło po tym, jak w pierwszym półroczu br. emisja wzrosła o około 9 proc. kiedy to chińska gospodarka notowała dynamiczny rozwój. W kolejnych miesiącach został one jednak mocno spowolniony m.in. kryzysem energetycznym wywołanym brakami węgla i jego rekordowymi cenami. Odgórnie wymuszone zostało przez władze w Pekinie ograniczenie lub wstrzymanie produkcji w wielu zakładach, w tym w przemyśle ciężkim odpowiedzialnym za gros emisji gazów cieplarnianych.

Dane chińskiego urzędu statystycznego pokazały, że produkcja dwóch głównych materiałów budowlanych, surowej stali i cementu, spadła odpowiednio o 16 i 11 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami.

Prognozy naukowców zakładają, że główne chińskie gałęzie przemysłu mogą osiągnąć szczyty emisji dwutlenku węgla do około 2024 r.

Po raz ostatni kwartalny spadek emisji CO2 w Chinach miał miejsce w pierwszym kwartale 2020 r. wraz z uderzeniem pierwszej fali pandemii Covid-19.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane