Spadła emisja gazów cieplarnianych w USA

opublikowano: 07-01-2020, 12:45

Zamykanie elektrowni węglowych przełożyło się na spadek emisji gazów cieplarnianych w USA w 2019 roku.

Emisja gazów cieplarnianych spadła w USA w ubiegłym roku o 2 proc., głosi opublikowany we wtorek raport Rhodium Group. Jego autorzy przypisują spadek emisji w całości branży produkcji energii elektrycznej.

Choć prezydent Donald Trump realizuje politykę sprzyjającą dalszemu korzystaniu z paliw kopalnych, to branża energetyczna nadal decyduje się na przechodzenie na tańsze i czystsze paliwa, jak gaz ziemny, czy odnawialne źródła energii. Zużycie węgla spadło w 2019 roku w USA o ok. 18 proc. i było najniższe od 1975 roku.

- Elektrownie węglowe są zamykane i nikt nie buduje nowych – powiedział Trevor Houser, partner w Rhodium Group, niezależnej firmie badawczej, która zajmuje się wpływem emisji gazów cieplarnianych na klimat.

Zwrócił uwagę, że choć dane z ostatnich lat są zmienne, w 2018 roku nastąpił wyraźny wzrost emisji, to ogólny trend jest spadkowy. Od 2017 roku emisja gazów cieplarnianych spadła w USA o ok. 13 proc.

Produkcja energii elektrycznej ma ok. 30 proc. udziału w całej emisji w USA. W przypadku branży transportowej nie zmieniła się ona w 2019 roku. Emisja w rolnictwie i przemyśle nieznacznie wzrosła.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane